Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Domu Polskim gościli przedstawiciele LITPOLUKRBRIGu

W Domu Polskim gościli przedstawiciele LITPOLUKRBRIGu

Dnia 6 listopada br. w Domu Polskim odbyło się spotkanie młodzieży, uczącej się języka polskiego z przedstawicielami Wielonarodowej Brygady Litewsko–Polsko–Ukraińksiej (LITPOLUKRBIG).

Reprezentacja brygady była bardzo liczna – ponad 25 osób – żołnierze z Litwy, Polski i Ukrainy. Dla obecnych na Sali zaprezentowano krótką historię powstania LITPOLUKRBIG, jej strukturę, misję i zadania.

Dowódca brygady pułk. Dmytro Bratishko wręczył dla Domu Polskiego odznakę LITPOLUKRBRIG, która przedstawia trzy miecze i flagi państwowe Litwy, Polski i Ukrainy na niebieskim tle. Pan pułkownik także podkreślił, że nie przypadkowo patronem brygada jest Konstanty Ostrogski hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. Konstanty Ostrogski z sukcesem dowodził wojskami przeciwko armii tatarskiej i moskiewskiej. Stoczył 33 bitwy, w tym 31 zwycięskich. Najważniejszą z nich była bitwa pod Orszą, w czasie której zjednoczone siły Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Korony Królestwa Polskiego pokonały przeważającą liczebnie Armię Moskiewską.

Także obecnych na Sali powitał szef sztabu pułk. Michała Małyska.

Dyrektor Domu Polskiego Irena Perszko podziękowała gościom za wizytę i tak interesujące spotkanie oraz wyraziła nadzieję na kontynuację współpracy.

Dom Polski w Żytomierzu, 10 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code