Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W dokumencie „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy” Polakom proponowano prorosyjski kurs?

W dokumencie „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy” Polakom proponowano prorosyjski kurs?

– Na czele kluczowych celów pozytywnych w relacjach z Rosją wysuwa się dialog dwustronny, stanowiący wartość samą w sobie. Dialog ten uwiarygodni Polskę w oczach naszych zachodnich partnerów – czytamy w notatce Departamentu Polityki Wschodniej MSZ z 2008 roku, napisanej przez absolwenta Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Jarosława Bratkiewicza, szefa placówki.

Na czele polskiego rządu wówczas stał Donald Tusk, a w krześle ministra spraw zagranicznych zasiadał Radosław Sikorski.

W notatce jej autor nawołuje do odchodzenia od aksjomatu „Rosja odwieczny wróg Polski”, proponując „stawiać albo na Ukrainę albo na Rosję”. Próbując oczyścić Rosję z zarzutów imperialnych wcieleń Bartkiewicz zaznacza, że „Rosja nie kieruje się mesjanistyczną ideologią, […] jej społeczeństwo nie zostało wprowadzone w stan 'mesjanistycznej mobilizacji’, […] system polityczny w Rosji, choć nabierający cech autorytarnych, daleki jest od biurokratycznej, policyjnej i militarnej sprawności poprzednich autorytaryzmów, […] samemu Zachodowi Rosja jawi się jako sojusznik w konfrontacji z poważnymi problemami płynącymi z Południa a możliwości ekspansji Rosji w rozumieniu politycznym i gospodarczym są dosyć ograniczone”.

Przyciąganie Ukrainy do instytucji świata zachodniego, uwieńczone jej przyszłym członkostwem w UE i NATO, przyczynia się do rozmontowywania strefy poradzieckiej i tym samym do ostatecznej deimperializacji Rosji – pisze autor,  w innej części listu krytykując wówczas opozycyjną partię Prawo i Sprawiedliwość o domaganie się przez nią szybkiego członkostwa dla Ukrainy w UE i NATO.

Ukraińskie media już potraktowały ten dokument z czasów rządów Tuska, jako początek prorosyjskiego kursu Polski.

Swoją opinię odnośnie notatki MSZ wysłowił także dzisiejszy szef resortu spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Ta notatka stała się początkiem porzucania Ukraińców na korzyść Rosji. Autorzy nie łudzili się wizją sukcesu ale uznali, że prorosyjskość stanie się w pewnym stopniu zagrywką z Zachodem – cytuje słowa Waszczykowskiego portal tyzhden.ua.

Dokument „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy” z kwietnia 2008 roku utajniono. W październiku 2015 roku notatka została odtajniona.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 24.01.17 r.

Więcej na temat: Skan notatki  „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy” na stronie TVP.INFO