Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Czerniowcach upamiętniono polską placówkę dyplomatyczną, która funkcjonowała w tym mieście w latach 1919-1940

W Czerniowcach upamiętniono polską placówkę dyplomatyczną, która funkcjonowała w tym mieście w latach 1919-1940

Konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, wicedyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA / Instytut Polonika Agnieszka Tymińska oraz przedstawiciele władz miejskich i obwodowych dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. Ormiańskiej 14 w Czerniowcach, w którym w latach 1939 – 1940 mieściła się siedziba Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystościach uczestniczyli także sekretarz Czerniowieckiej Rady Miejskiej Maryna Kyryliuk, zastępczyni przewodniczącego Czerniowieckiej Administracji Obwodowej Iryna Isopenko, zastępca przewodniczącego Czerniowieckiej Rady Obwodowej Mychajło Pawliuk, Konsul honorowy Łotwy w Czerniowcach Illia Choć, koordynator misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Oddz. w Czerniowcach Oriano Micaletti, dziekan Wydziału Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza prof. Oleksandr Dobrzański, duchowieństwo, prezes Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach Władysław Strutyński oraz miejscowi Polacy.

Polska misja konsularna w Czerniowcach funkcjonowała w latach 1919 -1940. Konsulat RP w Czerniowcach we wrześniu 1939 r. znalazł się w centrum wydarzeń decydujących o zachowaniu ciągłości państwa polskiego – podczas gdy w jego murach zatrzymywali się udający się do Rumunii prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Edward Rydz-Śmigły, konsul Tadeusz Buynowski realizował specjalne instrukcje dotyczące dalszej ewakuacji kilkudziesięciu ton złota Banku Polskiego do Turcji. Konsulowie czerniowieckiej misji udzielali pomocy żołnierzom Wojska Polskiego i tysiącom uchodźców cywilnych z okupowanych ziem polskich.

W 1933 r. praktykę zawodową w Konsulacie RP w Czerniowcach odbywał Jan Kozielewski / Jan Karski – kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, autor historycznych raportów nt. zagłady Żydów.

Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA i Konsulatu Generalnego RP w Winnicy przy wsparciu Rady Miejskiej m. Czerniowce i Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza.

Więcej o historii Konsulatu RP w Czerniowcach: link

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 20 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code