Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Czerniowcach odnowiono stuletnią tradycję zapalania latarni przy ulicy Pańskiej

W Czerniowcach odnowiono stuletnią tradycję zapalania latarni przy ulicy Pańskiej

10 października o godzinie 19:00 na ulicy Olgi Kobylańskiej latarnicy z zabytkową drabiną uroczyście zapaliły latarnię wzorowaną na latarniach XIX-wiecznych.

Jak informuje służba prasowa Rady Miejskiej w Czerniowcach, miasto ponowiło stuletnią tradycję zapalania latarni o nazwie „Światło ulicy Pańskiej”. Zrobiono to, aby przyciągnąć uwagę turystów i mieszkańców miasta. Latarnia będzie zapalana w każdą sobotę o zmierzchu.

Koncepcja poczynania ma korzenie historyczne, a osobliwością  jest to, że w każdą sobotę z pierwszym zmierzchem (19:00 – zimą, 22:00 – latem) z Ratusza będą wychodzili autentycznie ubrani latarnicy z zabytkową drabiną w ręku i pomaszerują na początek ulicy Olgi Kobylańskiej  (dawna Pańska). Następnie pod akompaniament muzyczny oni zbliżą się do unikatowej kutej latarni i zapalą w niej światło, dając w ten sposób znak, że nadszedł czas, aby zapalić światła we wszystkich latarniach miasta.

Lidia Baranowska, Fot. Włodzimierz Hucuł, 15 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code