Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Czerniowcach odbyło się polsko-ukraińskie forum biznesowe

W Czerniowcach odbyło się polsko-ukraińskie forum biznesowe

24 lutego w Marmurowej sali Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego imienia Jurija Fedkowicza odbyło się Międzynarodowe Forum Biznesu „Wzajemna współpraca – droga do rozwoju polskich i ukraińskich przedsiębiorstw”, które zebrało przedstawicieli firm doradczych i konsultingowych, sektora nieruchomości, przedsiębiorstw przemysłowych, przedstawicieli władz lokalnych, środowisk naukowych z Polski i Ukrainy.

Celem forum była prezentacja polskiego i ukraińskiego potencjału dla późniejszej współpracy i wspólnego rozwoju przez wsparcie procesów eurointegracji Ukrainy, a także określenie głównych kierunków partnerstwa miast Rzeszów i Czerniowiec.

Organizatorami biznes-forum są Polskie Centrum Prawa IUSTUS oraz organizacja pozarządowa „Centrum inicjatyw gospodarczych”.

Honorowy patronat przedsięwzięcia sprawowali Prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, mer Czerniowec Ołeksij Kaspruk oraz rektor Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego Stepan Melniczuk.

Ze słowem powitalnym na początku Forum do obecnych zwrócił się prorektor uniwersytetu Roman Petryszyn. – Dajemy studentom teoretyczną wiedzę, a takie spotkania, jak to, spodziewam się, dadzą możliwość naszym studentom i wykładowcom otrzymać praktyczne umiejętności – zauważył on.

Na forum omawiano konkurencyjne walory ukraińskiej Bukowiny; legalizację pobytu w Polsce i kwestie uzyskania obywatelstwa; zasady zatrudniania w polskich firmach; przykłady udanego biznesu na terytorium Polski; możliwości otrzymania dotacji na rozwój własnego biznesu z funduszów unijnych.

O tych i innych kluczowych kwestiach na forum opowiadali goście specjalni, a mianowicie: kierownik zarządu obsługi inwestorów miasta Rzeszowa Waldemar Macheta, wiceprezydent Podkarpackiego działu Asocjacji księgowych Polski doktor Alfred Szydełko, prezes firmy consultingowej GM Consulting Mariusz Tywoniuk i inni.

Aktywny udział w pracy biznes-forum wzięli studenci i wykładowcy ekonomicznego fakultetu Czerniowieckiego Uniwersytetu, który od wielu lat jest czołowym centrum naukowym na Bukowinie w dziedzinie gospodarki, i który w niedawno świętował swe 45-lecie. Dziekan ekonomicznego wydziału Rusłan Biłoskurski podczas swojego występu na forum zaakcentował: „Dla naszego fakultetu międzynarodowy wektor rozwoju jest priorytetowy. W tym kontekście ciekawa jest nam współpraca z polskimi uczelniami, przecież dzisiejsze wymiany studentów – to jutrzejsza współpraca biznesmenów”.

Organizatorzy biznes-forum są pewni, iż podobne spotkania pozwolą nie tylko połączyć wiedzę i doświadczenie, spojrzeć na ekonomiczny rozwój przez pryzmat międzynarodowy, lecz stanie się ważnym elementem nawiązania współpracy między Rzeszowem i Czerniowcami, w szczególności w środowisku akademickim.

Sergiusz Tolstichin, 01.03.16 r.

{morfeo 1128}

{youtube}{/youtube}