Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Charkowie odbyła się premiera „Kartoteki” Różewicza

W Charkowie odbyła się premiera „Kartoteki” Różewicza

Prapremiera „Kartoteki” Tadeusza Różewicza miała miejsce w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 1960 roku w reżyserii Wandy Laskowskiej. We wstępie do swojego pierwszego utworu dramatycznego Różewicz napisał: „Miejsce jest jedno. Dekoracja jedna. Wystarczy jeśli w ciągu tych godzin przestawi się krzesło. Czas? Sztuka jest realistyczna i współczesna. Krzesło prawdziwie. Wszystkie przedmioty i meble są prawdziwe. Ludzie występujący w swoich codziennych, zwykłych ubraniach. Nie wolno ich stroić w żadne efektowne kostiumy, kolorowe szmatki itp. akcesoria. Oprawa plastyczna jest tu bez znaczenia”.

57 lat później, a dokładnie 17 marca 2017 r. dramat Różewicza zaprezentowano w Charkowskim Dramatycznym Teatrze Akademickim im T. Szewczenki. Sztukę Różewicza wystawiono po raz pierwszy na Ukrainie w wykonaniu aktorów ukraińskich, reżyserem wystąpił Andrzej Szczytko.

Spektakl przygotowano z bardzo dobrym tłumaczeniem tekstu, który zdaniem  obecnych w Teatrze polskich krytyków w pełni oddał treści zawarte w dramacie  Różewicza.

Po spektaklu pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Charkowie wręczyli reżyserowi pani Szczytce srebrny Krzyż zasługi Gloria Artis przyznamy mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego.

Ten  polsko-ukraiński projekt  był współfinansowany przez MKiDN. Sponsorami były także dwa banki ukraińskie z polskim kapitałem. Honorowy patronat objął Ambasador Ukrainy w Warszawie p. Andrij Deszczyca.

Zdaniem specjalistów spektakl przedstawiono na wysokim poziomie artystycznym, a  jego dalsza realizacja w uzgodnieniu z władzami Obwodu Charkowskiego będzie kontynuowana w innych miastach Ukrainy, oraz  w Polsce w Białymstoku.

Sztuka Różewicza została bardzo dobrze przyjęta – z owacjami na stojąco – przez  pełną  widownię, która liczyła około 800 osób. Na pokaz „Kartoteki” przybyli mieszkańcy Charkowa, w tym przedstawicieli lokalnej polskiej wspólnoty, władz obwodowych z zastępca gubernatora p. Babiczewem, miasta Charkowa, konsulowie innych państw oraz rektorzy wyższych uczelni.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Charkowie, 06.04.17 r.