Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W centrum Lipowca pojawi się krzyż, upamiętniający walkę Polaków i Ukraińców z bolszewikami

W centrum Lipowca pojawi się krzyż, upamiętniający walkę Polaków i Ukraińców z bolszewikami

W Lipowcu, miasteczku rejonowym obwodu winnickiego trwają przygotowania do postawienia obrońcom Podola przed najazdem bolszewickim w 1920 roku krzyża i kamienia z napisem w dwóch językach – po polsku i ukraińsku.

Swoje projekty pamiętnego znaku już zaproponowali burmistrz Lipowca Mykoła Majdaniuk, członkowie polskich organizacji społecznych miasta w Winnicy oraz działacze społeczni.

Krzyż, upamiętniający bohaterską walkę Polaków z 2 i 6 Armii oraz ukraińskich żołnierzy z Armii Pawlenki z Konną Armią Budionnego ma stanąć w pobliżu rzymskokatolickiego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, kilkaset metrów od centralnego placu miasta.

Wesprzeć inicjatywę lokalnej wspólnoty polskiej oraz Fundacji „Wolność i Demokracja” zgodził się szereg polskich instytucji rządowych i pozarządowych. Odsłonięcie krzyża jest zaplanowane na 15 sierpnia – dzień, kiedy Polacy odznaczają Święto Wojska Polskiego.

Po przerwaniu linii frontu przez siły bolszewickie, Wojsko Polskie i petlurowcy już nigdy nie powróciły na Podole. Ale pamięć o walce „Za Waszą i Naszą wolność” żyje w pamięci mieszkańców Lipowca, którzy pamiętają, gdzie przez zniszczeniem znajdował się pierwszy kościół oraz gdzie pochowano zabitych Polaków.

Słowo Polskie, 12.06.15 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code