Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W bibliotece im. Łesi Ukrainki w Łucku trwa wystawa książek Gabrieli Zapolskiej

W bibliotece im. Łesi Ukrainki w Łucku trwa wystawa książek Gabrieli Zapolskiej

Zjednoczenie Nauczycieli Polonistów im. Gabrieli Zapolskiej w Łucku w związku z obchodami 160. rocznicy urodzin pisarki i swojej patronki oraz jubileuszem 10-lecia powołania do życia tej organizacji przygotowało harmonogram wydarzeń, na które serdecznie zaprasza.

23 marca odbyło się spotkanie w Wołyńskim Muzeum Krajoznawczym oraz wystawa książek Zapolskiej w języku polskim i ukraińskim w Wołyńskiej Obwodowej Bibliotece Naukowej im. Oleny Pcziłki. Obecnie z twórczością Zapolskiej można zapoznać się w Bibliotece Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki (30 marca 2017 – 7 kwietnia 2017 r.).

Maria, Gabriela, Stefania Korwin-Piotrowska urodziła się 30 marca 1857 r. w zamożnej rodzinie ziemiańskiej na Wołyniu jako najstarsza córka Wincentego Korwin-Piotrowskiego, marszałka powiatu łuckiego i Józefy z Karskich, byłej baletnicy.

Kształciła się w domu i na pensji. Mając 18 lat wyjechała do Warszawy, aby zobaczyć «wielki» świat i rozpocząć swoje życie zawodowe jako dziennikarka, aktorka i pisarka. Pisała jak na tamte czasy bardzo odważnie, tworzyła w duchu naturalizmu i kreśliła doskonałe portrety różnych typów mieszczan. Osiągnięcia literackie przyniosły jej bez wątpienia komedie obyczajowe, wśród których największą popularność zdobył utwór „Moralność pani Dulskiej”.

Postać wyjątkowej pisarki przybliżyła mieszkańcom Wołynia wystawa „Gabriela Zapolska i Wołyń” zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Łucku w połowie marca w Gimnazjum Nr 4 im. Modesta Lewickiego.

Inicjatorem całego wydarzenia była prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich im. Gabrieli Zapolskiej Switłana Zinczuk. Uroczyste otwarcie ekspozycji z okazji 160.rocznicy urodzin pisarki, zbiegło się z 10-leciem działalności ZNP im. Gabrieli Zapolskiej skupiającego nauczycieli uczących języka polskiego.

Spotkanie w języku polskim i ukraińskim, poświęcone życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej prowadziły Alina Peniszczuk i Swietłana Zinczuk. Fragmenty pamiętników czytała Anna Mucha, a stronę muzyczną zapewniły Anna Negodiuk i Olesia Samoczko. Poziom wydarzenia był wysoki, a każdy z obecnych, dzięki prezentacji, filmowi i wystawie z pewnością przybliżył sobie postać Zapolskiej.

Na wystawę przybyli nauczyciele, uczniowie, studenci, wykładowcy, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, prezesi i członkowie organizacji polskich, przedstawiciele instytucji kultury w Łucku i mediów. Rolę gospodarza pełnił wicedyrektor Andrij Gurski, a ekspozycję otworzył Konsul RP w Łucku Krzysztof Sawicki, który podkreślił, że postać Gabrieli Zapolskiej wpisuje się w projekt «Kobiety Wołynia», a następną bohaterką tego planu będzie Zuzanna Ginczanka. Wystawę odwiedzili konsulowie KG RP w Łucku: Teresa Chruszcz, Marek Zapór, Mateusz Natkowski i Krzysztof Łukjanowicz.

Słowo Polskie na podstawie tekstu Jadwigi Demczuk, KG RP w Łucku, fot. Iryna Kanahejewa, 03.04.17 r.