Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Berdyczowie wspominano Ogińskiego

W Berdyczowie wspominano Ogińskiego

Pod koniec listopada w berdyczowskiej Centralnej Bibliotece Miejskiej odbyła się konferencja, poświęcona życiu i i twórczości Michała Kleofasa Ogińskiego w 250. rocznicę urodzin tego słynnego działacza politycznego, kompozytora i pisarza.

W spotkaniu wzięli udział pedagodzy z całego miasta oraz stali czytelnicy placówki. Prelegenci opowiedzieli o losach byłego członka konfederacji targowickiej a potem – gorliwego uczestnika insurekcji kościuszkowskiej. Obecni na sali dowiedzieli się, że Ogiński jest autorem słynnego poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” a może nawet i autorem muzyki do polskiego hymnu narodowego.

W konferencji wzięło udział około 30 uczestników.

Michał Kleofas Ogiński urodził się w 1765 r. w Guzowie pod Warszawą, zmarł w 1833 we Florencji. Członek konfederacji targowickiej, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, konspirator niepodległościowy (po 1795), działacz emigracyjny, kawaler maltański. Od 1782 pobierał lekcje gry na skrzypcach u Ivana Mane Jarnovića w Warszawie. W wieku 21 lat rozpoczął działalność polityczną jako poseł na sejm i zwolennik króla Stanisław Augusta Poniatowskiego. Ogiński w 1797 r. posłał generałowi Dąbrowskiemu utwór Marsz dla Legionów. Ostatnio prowadzone badania historyczne przez jednego z potomków księcia Ogińskiego (Andrzeja Załuskiego) próbują wykazać, że to Ogiński był autorem melodii do Mazurka Dąbrowskiego bowiem Marsz Legionów co do nuty powtarzał ową melodię.

Tekst i zdjęcia: Leon Mały, 02.12.15 r.