Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Awdijiwce dzięki pomocy strony polskiej wyremontowano szkołę Nr 6

W Awdijiwce dzięki pomocy strony polskiej wyremontowano szkołę Nr 6

Fot. http://www.kijow.msz.gov.pl

– Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w 2014 r. Polska niesie pomoc najbardziej poszkodowanym – podkreślił wiceszef polskiego MSZ Bartosz Cichocki podczas wizyty w ukraińskim Kramatorsku, Słowiańsku i Awdijiwce. Wiceminister Cichocki wraz z‎ Pawłem Żebriwskim, przewodniczącym władz obwodu donieckiego, płk. Aleksiejem Nozdraczowem, zastępcą dowódcy sztabu operacji antyterrorystycznej w Donbasie oraz Pawło Małychiną, szefem administracji wojskowo-cywilnej m. Awdijiwki uczestniczył w otwarciu wyremontowanej i wyposażonej m.in. dzięki polskim funduszom szkoły Nr 6 w Awdijiwce.

W nowym roku szkolnym będzie się tam uczyć prawie 500 dzieci. – Pomoc dla szkoły to tylko część polskiego zaangażowania na rzecz Ukrainy – podkreślił wiceminister Cichocki. – Od początku Rewolucji Godności Polska stała ramię w ramię z Ukraińcami. Tylko w 2016 roku przekazaliśmy Ukrainie około 23 mln euro w ramach pomocy rozwojowej. Chcemy pomóc zbudować tu silny demokratyczny kraj z prężnym społeczeństwem obywatelskim i rosnącą gospodarką. Polska nigdy nie zaakceptuje użycia siły przez Rosję, czy kogokolwiek, do narzucenia Wam i nam, jak mamy żyć i czego się uczyć w szkołach – mówił.

Polska delegacja z udziałem między innymi ambasadora Jana Piekło i konsula generalnego Janusza Jabłońskiego odwiedziła także punkt kontrolny w Majorsku na linii kontaktu. – Chylę czoła przed Waszą odwagą i poświęceniem‎, chronicie nie tylko Ukrainę, także Polskę – zwrócił się Cichocki do oficerów i żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych i Straży Granicznej.

Wcześniej wiceszef polskiego MSZ spotkał się z przedstawicielami Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP. – Obecna sytuacja geopolityczna tylko wzmacnia naszą determinację do niesienia pomocy – podkreślił. Ukraina jest od ponad 10 lat krajem priorytetowym Polskiej Pomocy. Wiceminister zaznaczył, że Polska wspomaga m.in. przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy. – Dzięki naszemu wsparciu działalność rozpoczęło ponad 100 mikroprzedsiębiorstw, w których pracę znalazło około 320 osób – dodał.

Na Ukrainie wiceminister Cichocki rozmawiał również z polskimi pracownikami specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie. W imieniu resortu podziękował im za służbę na rzecz stabilizacji konfliktu, który negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w Europie . – Otrzymujemy bardzo pozytywne sygnały na temat Państwa zaangażowania w prace misji. Chwalony jest Wasz profesjonalizm i gotowość do wykonywania obowiązków, przy których ryzykujecie Państwo codziennie życiem – powiedział. Zaznaczył przy tym, że w interesie Polski jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników misji.

 Słowo Polskie na podstawie informacji Biura Rzecznika Prasowego MSZ, 08.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code