Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W 2020 r. mają ruszyć prace budowlane w muzeum w Oświęcimiu

W 2020 r. mają ruszyć prace budowlane w muzeum w Oświęcimiu

Fot. oswiecim.pl/

Wkrótce powinna zapaść decyzja o zatwierdzaniu koncepcji architektonicznej i wystawy w tworzonym Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Muzeum ma powstać w budynku zwanym „Lagerhaus”, który jest położony około 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Choć ma on związek z jego historią, nie leży w granicach Muzeum Auschwitz. , Za rok powinny się już rozpocząć prace budowlane.

Placówka 18 marca zorganizowała pierwszą konferencję naukową „Topografia pamięci”. Gościny udzieliło jej franciszkańskie Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach. W otwarciu uczestniczyła wicepremier Beata Szydło, która podkreśliła, że tworzona placówka będzie ukazywała nie tylko pełną bohaterstwa i poświęcenia w niesieniu pomocy więźniom obozu historię, ale również piękno Ziemi Oświęcimskiej

„Nie chcę, żeby Ziemia Oświęcimska kojarzyła się tylko z Auschwitz. Auschwitz to osobna opowieść. To była machina śmierci stworzona tutaj przez niemieckich okupantów. […] Moim obowiązkiem jest przywrócenie pamięci i uhonorowanie tych, którzy tu żyli, ponosili śmierć, cierpieli. […] Pamiętajmy, że Ziemia Oświęcimska to też piękna historia. My, w naszym skromnym Muzeum chcemy pokazywać inny świat; świat tych, którzy tu żyli i żyją” – mówiła Szydło.

Beata Szydło wyraziła nadzieję, że zwiedzający Muzeum Auschwitz, zajrzą także do Muzeum Pamięci, by poznać historię Ziemi Oświęcimskiej.

Podczas konferencji naukowcy z uczelni krakowskich oraz Muzeum Auschwitz mówili m.in. o pracy przymusowej jako formie eksploatacji i eksterminacji Polaków przez Niemców podczas wojny oraz polityce okupanta wobec mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Zaprezentowana została też publikacja dr Andrzeja Strzeleckiego „Topografia Pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939–1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej”.

Nowe muzeum poświęcone będzie tym, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz – mieszkańcom Oświęcimia i okolicy oraz polskiemu ruchowi oporu. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom.

Muzeum ma być gotowe do końca 2021 r. W czerwcu ub.r. wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiadał, że uroczyste otwarcie mogłoby się odbyć 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

List intencyjny w sprawie utworzenia muzeum podpisali 14 czerwca 2017 r. podczas uroczystości pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier prof. Piotr Gliński i ówczesny starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 22 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code