Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W 1025. rocznicę Chrztu Rusi Kijowskiej zadzwonią dzwony od Sachalina do Lwowa i Grodna

W 1025. rocznicę Chrztu Rusi Kijowskiej zadzwonią dzwony od Sachalina do Lwowa i Grodna

Zdjęcie pobrano z http://orthodoxy.org.ua/node/6666928 lipca 2013 roku w jubileuszową 1025. rocznicę Chrztu Rusi w festiwalu dzwonów „Chwała Tobie, Boże” wezmą udział wszystkie prawosławne świątynie trzech państw – Rosji, Ukrainy oraz Białorusi.

Fala dzwonów rozpocznie się ze wschodu Rosji. O 12.00, według czasu miejscowego, pierwszymi odezwą się dzwony na Kamczatce i Czukotce. Za godzinę do nich dołączą świątynie na Sachalinie i we Władywostoku. Z każdą godziną fala będzie „rozprzestrzeniać” się dalej na zachód i o 12.00 według czasu ukraińskiego do akcji dołączą się wszystkie miejscowe prawosławne świątynie, dzwonem „Błagowist”.

Pomysł akcji pojawił się w Kijowie i po raz pierwszy był zrealizowany w roku ubiegłym. Dla uczestnictwa w festiwalu na Ukrainę przyjadą prawosławni z Jeruzalem, Konstantynopola, Gruzji, Serbii, Rumunii, Cypru, Polski, Czech oraz Słowacji.

By wziąć udział w uroczystościach rocznicy Chrztu, na Ukrainę przyjeżdża prezydent Rosji Włodzimierz Putin. Zachodnie media już teraz określili cel wizyty, jako „ostatnią próbę wciągnięcia Ukrainy do Sojuszu Celnego”.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code