Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » V Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych „Wschód Zachód – Łączy nas Polska”

V Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych „Wschód Zachód – Łączy nas Polska”

Szanowni Państwo Dyrektorzy, nauczyciele oraz animatorzy polonijni,

w imieniu Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz tegorocznego polonijnego partnera merytorycznego – Nordyckiej Unii Oświaty Polonijnej serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału  w IV Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych „Wschód Zachód – Łączy nas Polska”.

Tegoroczny program Zjazdu chcemy jak zawsze budować na kwestiach związanych z jakością nauczania oraz tworzeniu platformy współpracy pomiędzy środowiskami ze „Wschodu”, „Zachodu” i Polski w ramach konkretnych działań projektowych. Ważnym punktem naszych obrad będzie również debata nad stanem oświaty polonijnej jej mocnymi i słabymi stronami oraz docelowym modelem wsparcia systemowego. Już teraz zachęcamy do zapoznania się ztezami które przygotowaliśmy jako punkt wyjścia do powyższej dyskusji. Poruszymy także problemy i wyzwania stojące przed rodziną migrującą oraz postaramy się zbudować zarys kampanii medialnej propagującej nauczanie i pielęgnowanie języka oraz kultury polskiej w rodzinach migrujących. Spotkanie ma również służyć prezentacji dotychczasowych prac i planów przez instytucje zajmujące się oświatą polonijną, a także profesjonalnemu budowaniu katalogu potrzeb metodycznych, organizacyjnych, prawnych i finansowych wraz z kalendarzem ich realizacji. Po sesjach, panelach i warsztatach jak zwykle nie zabraknie czasu na atrakcyjny program towarzyszący będący dobra okazją do budowania wzajemnych relacji.

Udział w tegorocznym Zjeździe zadeklarowało wielu gości honorowych, których obecność pozwoli na podniesienie rangi i merytorycznego poziomu obrad. Są wśród nich między innymi:  Pan Maciej Jakubowski- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pan prof. dr hab.Andrzej Markowski- Przewodniczący Rady Języka Polskiego oraz Pani prof. dr hab. Maria Kwiatkowska-Ratajczak- autorka i redaktorka książek metodycznych i artykułów o nauczaniu języka polskiego na różnych szczeblach edukacji.

Kontynuując rozpoczętą w 2010 roku tradycję chcemy aby tegoroczny Zjazd był także miejscem prezentacji wybranego środowiska polonijnego. W 2013 roku będzie to społeczność polska zamieszkująca kraje nordyckie, stąd jednym z partnerów przedsięwzięcia jest Nordycka Unia Oświaty Polonijnej zrzeszająca kraje skandynawskie oraz Finlandię i Islandię.

Zjazd odbędzie się w dniach od 8 do 12 maja 2013 roku, a gospodarzami  tradycyjnie już będą samorządy lokalne: Warmińsko – Mazurski Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta w Ostródzie oraz Uniwersytet Warmińsko – Mazurski i Dom Polonii w Ostródzie.

Na Państwa zgłoszenia czekamy do dnia 25 kwietnia 2013 roku.Karty uczestnika prosimy wysyłać drogą elektroniczną na adres: zjazd-ostroda@wp.pl lub faksem: +48 89 646 95 96. Organizatorzy pokrywają koszt zakwaterowania, wyżywienia oraz programu towarzyszącego.

Serdecznie pozdrawiam i do miłego zobaczenia w Ostródzie,

Dariusz Piotr Bonisławski

Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Formularze zgłoszeniowe, program zjazdu oraz inna informacja, dotycząca zjazdu

na stronie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code