Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uroczystości w Pałacu Prezydenckim z udziałem szefów największych organizacji pozarządowych wspierających Polaków mieszkających poza granicami kraju

Uroczystości w Pałacu Prezydenckim z udziałem szefów największych organizacji pozarządowych wspierających Polaków mieszkających poza granicami kraju

Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma wymiar szczególnej łączności. Z jednej strony – tęsknoty, a z drugiej strony – pamięci, a nade wszystko wielkiego związku, czegoś, co nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, mentalności i sposobu patrzenia na świat, a czasem wspólnotą trosk – podkreślał Prezydent Andrzej Duda. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła też Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent przywitał także polską rodzinę Jacyniaków – repatriantów z Ukrainy.

Bardzo cieszymy się z Waszej dzisiejszej obecności w Pałacu Prezydenckim, wiemy, że jako młodzi ludzie doświadczyliście bardzo trudnego przeżycia, jakim jest śmierć rodziców. Ale łącząca Was niezwykle mocna więź i miłość, a także pomoc wielu ludzi o wielkich sercach, sprawiły, że przyjechaliście do Polski, wypełniając tym samym testament rodziców, by tutaj, w ojczyźnie Waszych przodów zacząć nowe życie” – mówiła Małżonka Prezydenta.

Andrzej Duda wręczył również Flagi RP przedstawicielom organizacji działających na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju:

1. Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” na ręce prezesa Mikołaja Falkowskiego.
2. Fundacji „Wolność i Demokracja” na ręce prezesa Lilii Luboniewicz.
3. Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na ręce prezesa Bronisława Komorowskiego.

„Ta flaga ma ogromne znaczenie, bo trzeba pamiętać, że to nie tylko symbol. Że to są barwy, to jest sztandar, za który ludzie umierali” – powiedział Prezydent.

W uroczystości uczestniczyli także Szef KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister Adam Kwiatkowski.

Obecni byli również działacze Związku Polaków na Białorusi Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik z synem.

Informacja na podstawie strony www.prezydent.pl

Walentyna Jusupowa, 7 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code