Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczystości niepodległościowe w Domu Polskim w Żytomierzu

Uroczystości niepodległościowe w Domu Polskim w Żytomierzu

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę listopada w Domu Polskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski. Spotkanie zaczęło się od wspólnego odśpiewania hymnów narodowych Polski i Ukrainy przy akompaniamcie pani Larysy Bojko. Obecnych na Sali gości powitała dyrektor placówki pani Irena Perszko i zaprosiła do wysłuchania koncertu.

Koncert otworzył „Polonez a-moll: pożegnanie ojczyzny” Michała Ogińskiego w wykonaniu wykładowcy Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego Wiktora Czernija. W ramach obchodów roku Stanisława Moniuszki Eugenia Gintowt (soprano) perfekcyjnie wykonała najpopularniejsze jego utwory wokalne „Polna Różyczka”, „Złota rybka”, „Pieśń wieczorna”, „Prząśniczka”. Nie zabrakło także utworów Fryderyka Chopina i Stanisława Niewiadomskiego. Uczestnicy uroczystości wielkimi brawami dziękowali artystom za piękne wykonanie polskiej muzyki klasycznej.

Następnie wystąpił zespół wokalny „Suzirja” z Romanowa. Zespół po raz pierwszy wystąpił w Domu Polskim lecz był bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Na zakończenie koncertu „Suzirja” zaśpiewał Rotę – do zespołu dołączyli się wszyscy obecni na Sali.

W 2019 roku 25-lecie obchodzi gazeta „Mozaika Berdyczowska”, z tej okazji pani Irena Perszko złożyła życzenia na ręce redaktor pisma pani Larysy Wermińskiej.

Następnie głos zabrali goście  – dowódców Wielonarodowej Brygady Litewsko – Polsko – Ukraińskiej z Lublina pułkownika Dmytra Bratiszka oraz pułkownika Michała Małyskę. Brygada przybyła do Centrum Szkolenia Wojsk Aeromobilnych w Żytomierzu na ćwiczenia międzynarodowe ,a jej przedstawiciele nawiązali współpracę z Domem Polskim.

Pan Dmytro Bratiszko złożył życzenie z okazji Święta Niepodległości Polski. Także podkreślił, że ich Brygada jest wzorcem współpracy wojskowej trzech narodów – polskiego, litewskiego i ukraińskiego, i wyłącznie wspólnym wysiłkiem będziemy mogli przetrwać w walce z naszym wspólnym wrogiem.

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla Rodaków na kresach złożył także pułkownik Michał Małyska (m.in. rodzina pana dowódcy pochodzi ze Lwowa).

Po części oficjalnej świętowanie kontynuowano w restauracji. Spotkanie towarzyskie odbywało się w bardzo ciepłej rodzinnej atmosferze.

Przedsięwzięcie zostało objęte wsparciem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w ramach ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Dom Polski w Żytomierzu, 6 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code