Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uroczystości majowe w Odessie

Uroczystości majowe w Odessie

W niedzielę 2 maja z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, świąt Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polonii i Polaków za granicą, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Odessie oraz polskich organizacji Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie i Polska Nuta złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Uroczystą Mszę św. w intencji narodu polskiego odprawił ks. bp Stanisław Szyrokoradiuk.

Pomnik Adama Mickiewicza został odsłonięty w Odessie w 2010 roku. Uroczystość odbyła się w ramach jubileuszowych obchodów 210 rocznicy założenia miasta.
Adam Mickiewicz za działalność w tajnych związkach patriotycznych został w 1824 roku zesłany do centralnych guberni Rosji. Po krótkim pobycie w Petersburgu, gdzie zaprzyjaźnił się między innymi z przyszłymi dekabrystami, poetę odesłano do Odessy.

Jego Pobyt w tym mieści był dla poety niezwykle ważnym doświadczeniem. To właśnie w Odessie i podczas podróży na Krym powstały najpiękniejsze liryki polskiego poety. Sonety krymskie Adama Mickiewicza wraz z drugim cyklem Sonetami odeskimi znalazły się w tomie zatytułowanym Sonety, wydanym w Moskwie już w 1826 roku.

Słowo Polskie za: KG RP w Odessie, 9 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code