Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczystość z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w żytomierskim Domu Polskim

Uroczystość z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w żytomierskim Domu Polskim

Polska Niepodległa w te listopadowe dni łączy Polaków na całym świecie przypominając nam, iż należymy do Narodu, który nigdy nie był pokorny losowi i w trudne chwili niewoli do ostatniej kropli krwi walczył o wolność.

W roku 1918 po stu dwudziestu trzech latach zaborów Polska odzyskała państwowość. 11 listopada to dzień zakończenia I wojny światowej. Staje on dniem Polski Niepodległej i Suwerennej. Dniem urodzin II Rzeczpospolitej uznanej przez największe państwa świata. Żeby wspólnie oddać hołd odrodzonej Polsce w dniu 3 listopada w Domu Polskim została zorganizowana uroczystość z udziałem przedstawicieli środowiska polskiego Żytomierszczyzny oraz ukraińskich instytucji partnerskich.

Uroczystość zaczęła się od wspólnego odśpiewania polskiego i ukraińskiego hymnów narodowych. Następnie przed obecnymi na Sali wystąpiły laureatki konkursów międzynarodowych, stałe partnerki Domu Polskiego w organizacji różnych przedsięwzięć Nadia Tiszkowa i Eugenia Gintowt. Tym razem artystki zaprezentowały specjalny program patriotyczny polskiej muzyki klasycznej i romansu polskiego. Zabrzmiały utwory wokalne i instrumentalne I. J. Paderewskiego, S. Moniuszki, F. Chopina.

Po części artystycznej głos zabrała dyrektor Domu Polskiego dr Irena Perszko. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości pani dyrektor wręczyła podziękowania za pielęgnowanie i rozwój polskości oraz aktywną współpracę z Domem Polskim dla przybyłych na uroczystość prezesów organizacji polskich z Żytomierza, Malina i Nowej Borowej. Także podziękowania za współpracę i popularyzację języka i kultury polskiej otrzymały także lokalne oraz regionalne instytucje oświatowe i kulturalne, m.in. Żytomierski Uniwersytet Państwowy, Muzeum Kosmonautyki, Obwodowa Żytomierska Biblioteka Dziecięca oraz szkoły w Denyszach, Marjanówce, Dowbyszu.

Także w ramach uroczystości odbyło się otwarcie wystawy dot. odzyskania przez Polskę Niepodległości, która udostępniona została przez Ośrodek KARTA w ramach programu „Nieskończenie Niepodległa”.

Do obecnych na Sali z życzeniami z okazji Stulecia Niepodległości zwróciły się Kapelan Polaków Żytomierszczyzny ks. Ryszard Karapuda, prezesi p. Walentyna Jusupowa, p. Mirosława Starowierow, p. Zygmunt Wengłowski, p. Jerzy Sokalski.

Część nieoficjalna uroczystości odbywała się w restauracji i towarzyszył jej występ znanego polskiego zespołu „Poleskie soliści” p. Natalia Trawkina i p. Mikołaj Nagirniak.

Przedsięwzięcie zostało objęte wsparciem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych z Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Dom Polski w Żytomierzu, 8 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code