Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Uroczystość w Chmielniku

Uroczystość w Chmielniku

24 września 2017 roku w mieście Chmielnik, położonym na terenie obwodu winnickiego, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci założycielki i wieloletniego prezesa Chmielnickiego Związku Polaków im. Władysława Reymonta – Haliny Brylant.

Mieszkańcy miasta, goście, członkowie Związku i uczniowie szkoły języka polskiego, nie zważając na deszcz, przyszli pod siedzibę polonijnej organizacji w Chmielniku by oddać hołd  wspaniałemu człowiekowi, organizatorowi, nauczycielowi, twórczej osobie, siostrze, matce i babci, która tragicznie zginęła w wypadku samochodowym podczas powrotu z podpisania umowy partnerskiej w Polsce.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością zastępca przewodniczącego Winnickiej Obwodowej Administracji Oleksandr Kruczeniuk, konsul ds. współpracy z Polakami na Ukrainie w KG RP w Winnicy Przemysław Szymański , mer miasta Chmielnik Sergij Redczyk, zastępczyni kierownika wydziału ds. narodowości i religii winnickiej administracji obwodowej Alla Ratyńska, przedstawiciel władz rejonowych Mykoła Czekotun, dyrektor chmielnickiego miedzyrejonowego centrum pracy Sergij Kaliniczenko i inni.

Odsłonięcia tablicy dokonali Oleksandr Kruczeniuk, polski dyplomata Przemysław Szymański oraz mer miasta Sergij Redczyk. Ceremonię poświęcenia oraz wspólną modlitwę poprowadził proboszcz parafii Świętej Trójcy w Chmielniku ks. Jarosław Rudy.

Słowa wdzięczności, smutku i żalu ku czci śp. Haliny Brylant rozbrzmiewały w tym dniu do późnego wieczora. Nikt i nigdy nie zapomni o znaczącym wkładzie  gorliwej i utalentowanej kobiety na rzecz rozwoju ukraińsko-polskich stosunków w Chmielniku oraz kultury i tradycji polskich.

W 1999 roku z inicjatywy pani Haliny na terenie parafii Świętej Trójcy w Chmielniku powstała szkoła nauki języka i kultury polskiej. Rok później przy wsparciu rodziców polskiego pochodzenia, pani Halina założyła Chmielnicki Miejski Związek Polaków im. Władysława Reymonta. Związek do dziś prowadzi działalność edukacyjną wśród mieszkańców miasta, którzy mają polskie pochodzenie. Osoby te mają możliwość zapoznać się z językiem, tradycjami, historią i kulturą swojej historycznej Ojczyzny. Szkoła, która działa przy Związku, serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do nauki języka polskiego.

Dzięki aktywnej działalności pani Haliny co roku uczniowie szkoły odbywali wakacyjne i edukacyjne wyjazdy do Polski. Wielu z nich ukończyło polskie uczelnie wyższe. Przy Związku Polaków aktywnie działały dwa zespoły pieśni (dzieci i dorosłych), które brały udział w konkursach międzynarodowych i otrzymywały liczne nagrody i dyplomy. Jedną z takich nagród jest odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą pani Halina odebrała z rąk Konsula Generalnego w Winnicy Krzysztofa Świderka w 2010 roku.

W ciągu swojej działalności w Chmielniku pani Halina pomogła w nawiązaniu stosunków między miastami partnerskimi w Polsce a Chmielnikiem: Buskiem-Zdrojem, Tarnowem i Szczawnicą. Również była podpisana umowa o współpracę wsi Berezna, rejonu Chmielnickiego z gminą Bierawa, województwa opolskiego.

Pani Halina była pełna energii, planów i nowych projektów. Życie Związku wirowało naokoło i w dużej mierze dzięki jej energii i poświęceniu. Niestety, w 2011 roku, w drodze do domu, po podpisaniu w Polsce Umowy o współpracy, w wypadku samochodowym pani Halina poniosła tragiczną śmierć.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbyło się z okazji szóstej rocznicy śmierci pani Haliny. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu świec pamięci wszyscy obecni wzięli udział w modlitwie i Mszy Świętej.

Dzieło, rozpoczęte przez panią Halinę, należycie kontynuuje jej córka, Eugenia Brylant – dzisiejszy prezes Związku Polaków w Chmielniku.

Irena Bartaszczuk, 01.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *