Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczystość Bożego Ciała w podberdyczowskiej Gwozdawie

Uroczystość Bożego Ciała w podberdyczowskiej Gwozdawie

Wioska Gwozdawa pod Berdyczowem od dawna jest znana, jak jeden z miejscowych ośrodków polskości. Dzięki kościołowi pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP, zbudowanemu kilka lat temu przez karmelitów bosych, wieś Gwozdawa harmonijnie połączyła swoje polskie korzenie z  potężnym źródłem wiary rzymsko-katolickiej. W minioną niedzielę wioska przypominała cudowną różnobarwną rajską oazę.

Przy wjeździe do Gwozdawy stoi wielki krzyż ozdobiony kolorowymi wstążkami. Kościelna brama oraz pomalowane płoty domów udekorowano girlandami z proporczyków w kolorach flagi ukraińskiej oraz polskiej.  Na ulicach – prawdziwy kwiatowy dywan. Ogromne kwiaty dekorują asfalt na ponad kilometrowej długości głównej ulicy. Czerwone, niebieskie, żółte, pomarańczowe kwiaty starannie wykonane z pofarbowanych trocin.

W czasie Mszy św. i homilii ojciec Romuald zachęca do modlitwy spontanicznej, ponieważ taka modlitwa pozwala skoncentrować się na rozmowie ze Stwórcą, pomaga ciągle przebywać w Jego obecności.
Po Mszy świętej i odśpiewaniu litanii do Najświętszego Serca Jezusa, wierni formują wielką procesję. Mężczyźni trzymają chorągwie, kobiety w strojach narodowych – feretrony z figurką Matki Bożej Fatimskiej oraz św. Antoniego. Dziewczynki posypują drogę płatkami  kwiatów. Pod baldachimem kapłan niesie w złocistej monstrancji Najświętszy Sakrament. Brzmią pieśni oraz roznoszą się dźwięki dzwonu kościelnego i dzwoneczków ministrantów.

W ciągu tygodnia mieszkańcy Gwozdawy przygotowywali uroczystość,  żeby ulicami z kwiatowym dywanem i czterema ołtarzami przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem – Bożym Ciałem. Dzięki wspólnym wysiłkom wiernych, na czele z opiekunem parafii o. Romualdem, święto odbyło się na najwyższym poziomie. Wdzięczni parafianie złożyli też ojcu Romualdowi życzenia z okazji imienin, nazywając jego działalność niesieniem promieni nadziei.

Pogłoski o wspaniałej organizacji święta Bożego Ciała w Gwozdawie docierają już do innych regionów, dlatego z każdym rokiem przybywa tutaj coraz więcej gości z różnych miejscowości Ukrainy i nie tylko.

Jerzy Sokalski, „Polskie Radio Berdyczów”, bwp

 

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 607}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code