Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uroczysta Msza Święta oraz koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w żytomierskiej katedrze Św. Zofii

Uroczysta Msza Święta oraz koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w żytomierskiej katedrze Św. Zofii

Autor zdjęcia - Teofil Mały16 listopada każdemu, kto wchodził do katedry Św. Zofii by wziąć udział w uroczystej Mszy oraz koncercie „Za wolność Naszą i Waszą” z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski, nie mogła ujść uwadze piękna ekspozycja „Moje polskie korzenie”, przedstawiająca zdjęcia z albumów rodzinnych miejscowych Polaków. Podchodzący do niej rodzice z dziećmi pokazywali im te pożółkłe wspomnienia z przeszłości, ucząc ich szacunku do swoich przodków. Słychać brzmienie dzwonów, zapraszających na Mszę…

Piękna Msza Święta z udziałem rzeszy wiernych oraz koncert z okazji uzyskania niepodległości przez Polskę uświęciły niedzielę 16 listopada, pierwszą w kalendarzu po centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które miały miejsce w Winnicy. Ważnym akcentem Mszy stało się mianowanie ks. Wiktora Makowskiego rodem z Berdyczowa na proboszcza parafii p. w. Św. Zofii. Kanclerz kurii ks. Witalij Bezszkuryj przeczytał dekret abp. Piotra Malczuka o wyznaczeniu nowego pasterza dla licznej parafii. Następnie nowy proboszcz rozpoczął modlitwę w intencji bożego błogosławieństwa dla polskiego i ukraińskiego narodu, witając honorowych gości – prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Wiktorię Laskowską-Szczur, Kapelana Polaków Żytomierszczyzny ks. Jarosława Giżyckiego, konsula KG RP w Winnicy Sylwestra Rudego, wice-burmistrza Żytomierza pana Boczkowskiego, prezesów i członków organizacji polskich, obecnych na uroczystości.

W homilii inauguracyjnej ks. Wiktor nawiązał do miłości a czasami – nawet walki za swą Ojczyznę. Wspomniał o zagrożeniach, jakie powstają z „nadużywania” wolności. Przypomniawszy zebranym historię wspólnej walki o niepodległość, zadał pytanie: „Czy jesteśmy gotowi by oddać życie za Wiarę w Boga i za Ojczyznę”?

Po Mszy Św. odbył się koncert, którego głównymi organizatorami byli Żytomierski Obwodowy Związek Polaków, Kapelania Polaków Żytomierszczyzny oraz Miejscowe Centrum Polskie. Wspaniałymi występami, nawiązującymi do niepodległości, gości ucieszyły:

– Chór katedralny,
– Zespół wokalny „Malwy” (kierownik artystyczny Irena Nawojewa),
– Polski dziecięcy teatr lalek „ModernPol” (kierownik Wiktoria Zubarewa),
– Dziecięcy Polski zespół wokalny „Dzwoneczki” (kierownicy artystyczni Jadwiga i Bogdan Poliszczukowie),
– „Poleskie Sokoły” (kierownik artystyczny Jan Boczkowski),
– Zasłużony dla Kultury Polskiej Kamerarny zespół Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego,
– młodzież ze szkoły nr 36, która zatańczyła „Poloneza” i inni.

Wspólne przeżywanie podniosłej uroczystości z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyło się w świątyni, która zdołała oprzeć się represjom komunistycznym na przestrzeni prawie stu lat. Wielka jest w tym zasługa Polaków, mieszkających w Żytomierzu, którzy nie pozwolili ugasić płomienia Wiary i polskości, często przypłacając to życiem i wolnością.

Dziękuję Bogu, że mogłem uczestniczyć w uszanowaniu pamięci bohaterów poległych w walce, która wciąż trwa. Panie Boże, daj nam siłę, by wytrwać do końca.

Teofil Mały

GK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code