Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Uroczysta Msza w intencji Ojczyzny oraz prześladowanych Polaków w Winnicy (uaktualnione)

Uroczysta Msza w intencji Ojczyzny oraz prześladowanych Polaków w Winnicy (uaktualnione)

Obchody 95. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości Polski na Podolu i Żytomierszczyźnie rozpoczęły się jeszcze na początku listopada od świątecznych koncertów, Mszy oraz upamiętniania miejsc pochówku legionistów polskich.

Winnica rozpoczęła okres aktywnego świętowania jubileuszowej rocznicy uwolnienia się Polski spod zaborów od Mszy świętej w kościele kapucynów przy ulicy Sobornej. W niedzielę 10 listopada zebrali się tutaj wszyscy, którzy czują się Polakami oraz postrzegają bliskość z polską kulturą i tradycją.

Uroczystą Mszę w intencji wszystkich Polaków, żywych i umarłych, sercom których zawsze była bliska Niepodległość, poprowadził brat Paweł Lasocki OFM Cap. W słowie powitalnym zakonnik zachęcił, by modlić się za tych, którzy walczyli o Niepodległość, oddali za nią życie, byli prześladowani, za gorącą miłość do swojej Ojczyzny jak i za tych, którzy byli prześladowcami, bowiem oni jeszcze bardziej potrzebują naszej modlitwy.

Uroczystą liturgię uhonorowali swoją obecnością wszyscy konsulowie KG RP w Winnicy a także 8-osobowa delegacja z miasta Kielce na czele z Tomaszem Boguckim. Kielce ponad 50 lat są miastem partnerskim Winnicy i od dłuższego czasu współpracują nie tylko z winnickim samorządem ale także wspierają miejscową polską diasporę.

Oprawę muzyczną Mszy zapewnił chór „Kwiat Podola”, działający przy miejscowej Konfederacji Polaków. Piękne staropolskie piosenki religijne w ich wykonaniu brzmiały cudownie i śpiewali je wszyscy zebrani w kościele. Na uroczystej Mszy polskiej 10 listopada zebrało się wyjątkowo dużo odświętnie ubranych ludzi, w większości Polaków z pochodzenia, którzy wbrew dążeniom komunistów nie zapomnieli o swojej tożsamości narodowej.

Kolejna część uroczystości odbyła się na ulicy przed pomnikiem Jana Pawła II.

– W przededniu 11 listopada znajdujemy się w miejscu szczególnym. W tej podniosłej chwili nie możemy nie wspomnieć naszego wielkiego rodaka, walczącego o wolność i Wiarę w różnych częściach świata. Jan Paweł II 12 lat temu na zaproszenie prezydenta Ukrainy odbył swoją pierwszą pielgrzymkę na tą umiłowaną przez niego ziemię. Składamy ten wielki bukiet biało-czerwonych róż w podziękowaniu za rolę Papieża Polaka, jaką on odegrał nie tylko w życiu rzymskokatolików ale i wszystkich mieszkańców Ziemi – konsul generalny Krzysztof Świderek złożył razem z honorowymi gośćmi z Kielc kwiaty oraz zapalone znicze pod pomnikiem Karola Wojtyły. Następnie wszyscy odśpiewali „Barkę” i pomodlili się modlitwą „Ojcze nasz” w intencji Ojczyzny i ludzi dobrej woli.

JW, bwp


Zdjęcia z Mszy u kapucynów

{morfeo 445}

oraz wideo

{youtube}NOhyYszZxEM{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code