Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Upamiętnienie Powstańców Styczniowych w Żytomierzu

Upamiętnienie Powstańców Styczniowych w Żytomierzu

W Żytomierzu na Ukrainie odbyły się uroczystości, upamiętniające bohaterów Powstania Styczniowego.

12 maja 2013 roku w żytomierskich obchodach uczczenia 150. rocznicy Powstania Styczniowego 1863-1864 uczęstniczyli – wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Damian Ciarciński, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Roman Dzwonkowski, Kapelan Polaków Żytomierszczyzny Jarosław Giżycki, ksiądz Jarosław Olszewski, prezes Związku Polaków Żytomierszczyzny Wiktoria Laskowska-Szczur, dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu Irena Perszko, Zasłużony dla Kultury Polskiej zespół „Poleskie Sokoły” na czele z kierownikiem Janem Boczkowskim a także inni przedstawiciele polskiej społeczności oraz polonijnych mediów.

Liturgia rozpoczęła uroczystości w  kaplicy św. Stanisława na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu. Celebrował ją kapelan Polaków Żytomierszczyzny ksiądz Jarosław Giżycki. Po Mszy, w symbolicznym dla Polaków miejscu, przy grobie Powstańca Styczniowego Ksawerego Rucińskiego, prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej (ZSP) Natalia Kostecka-Iszczuk przeprowadziła uroczyste zebranie z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Rusi (Ukrainie).

Uczestnicy wydarzenia oddali hołd pamięci wszystkim walczącym o wolność Ojczyzny, którzy szli do boju pod sztandarami Orła, Pogoni oraz Michała Archanioła. Uhonorowano wybitnych mieszkańców Żytomierza — bohaterów walki narodowowyzwoleńczej.

Prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej Natalia Kostecka-Iszczuk opowiedziała o historii Powstania 1863 roku na Rusi, podsumowała jego znaczenie dla dzisiejszego społeczeństwa. Apel Zjednoczenia Szlachty Polskiej z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego odczytał rzecznik prasowy organizacji, redaktor naczelny czasopisma „Głos Polonii”, Włodzimierz Iszczuk. Następnie słowa powitalne do Polaków, zebranych na cmentarzu, wygłosili goście honorowi – wicekonsul Damian Ciarciński, profesor Roman Dzwonkowski oraz prezes ZPU Wiktoria Laskowska-Szczur.

Spotkanie odbyło się w uroczystej atmosferze. Uczestnicy uroczystości wraz z chórem „Poleskie Sokoli” zaśpiewali polskie pieśni patriotyczne. Zabrzmiała powstańcza poezja w wykonaniu młodych członków Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie – Heleny Denysiewicz, Aleksego Łobuńca oraz członka Polskiego Towarzystwa Naukowego  w Żytomierzu Henryka Poletajewa. Kulminacyjnym momentem uroczystości stało się złożenie kwiatów oraz wieńców i zapalenie zniczy na mogile powstańca styczniowego Ksawerego Rucińskiego. Pod koniec obchodów uczestnicy wspólnie modlili się za dusze wszystkich poległych powstańców 1863-1864 roku.

Uroczystość, organizowana przez ZSP jest odpowiedzią na apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, aby na wszystkich powstańczych mogiłach z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego zapłonęły znicze polskiej pamięci.

Biuro prasowe
ŻOMPO Zjednoczenie Szlachty Polskiej,

Zdjęcia Tatiana Paszkiewicz


Apel Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie
z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego


150 lat temu bohaterowie Powstania Styczniowego poszli w bój za wolność i niepodległość Ojczyzny. Odważnie walczyli przeciwko despotycznemu i potężnemu imperium. Musimy pamiętać o ich heroizmu.  Nie powinniśmy zapominać jaką cenę nasi rodacy zapłacili za naszą swobodę. Na ołtarzu ofiarnej walki przelali własną krew w imię najwyzszej wartości jaką jest wolność.

W Powstaniu Styczniowym aktywnie uczestniczyli wybitni mieszkańcy Żytomierszczyzny: Edmund Różycki, Apollo Korzeniowski, Jarosław Dąbrowski, Zygmunt Sierakowski, Anna Henryka Pustowójótówna, Zygmunt Padlewski i wielu innych naszych ziomków.

Wszyscy ci ludzie byli przedstawicielami rodzin szlacheckich I Rzeczpospolitej. Ich szlachecki rodowód nie pozwolił im siedzieć bezczynnie w obliczu zagrożenia Ojczyzny. Jak na szlachtę przystało z poczuciem odpowiedzialności za własny kraj, rzucili się w wir walk o wolność i niepodległość.

Obcy był im strach. Jedyne wartości, w które wierzyli, za które gotowi byli oddać życie to: Bóg, Honor, Ojczyzna. Kiedy śmierć zaglądała im w oczy, a sytuacja wydawała się beznadziejna nieustannie byli w stanie walczyć za wolność waszą i naszą.

Pan Jezus zwyciężył na krzyżu. Powstańcy Styczniowi również poszedłe drogą krzyżową…

… Ich zwycięstwo w końcu nadeszło. Przelana za wolność krew przyniosła rezultaty. Z perspektywy kilku dziesiecioleci, ich wróg – autokratyczne mocarstwo upadło. W konsekwencji Polacy, Litwini, a następnie i Ukraińcy oraz inne narody I Rzeczpospolitej wreszcie otrzymały wolność.

Musimy czcić pamięć uczestników Powstania Styczniowego i przypomnieć społeczeństwu o ich ofiarnym bohaterstwie. To jest nasza historia… Historia naszego kraju.

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 314}

oraz wideo (pojawi się wkrótce)

{youtube}{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *