Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Upamiętnienie Powstańców Styczniowych w Miropolu

Upamiętnienie Powstańców Styczniowych w Miropolu

Mieszkańcy Wschodniego Wołynia czczą pamięć bohaterów Powstania Styczniowego, którzy heroicznie walczyli o wolność pod sztandarami Orła Białego, Pogoni i Michała Archanioła – patrona Rusi (Ukrainy).

W poniedziałek 14 grudnia 2015 r. w pobliżu Kościoła św. Antoniego w samym centrum Miropola, z inicjatywy żytomierskiego Zjednoczenia Szlachty Polskiej i warszawskiej Fundacji Wolność i Demokracja, odsłonięto krzyż i tablicę upamiętniającą bitwę Pułku Jazdy Wołyńskiej gen. Edmunda Różyckiego z rosyjskimi zaborcami.

Kilkadziesiąt uczniów i nauczycieli ze szkół Miropola, Połonnego i Żytomierza przybyli, by oddać hołd powstańcom poległym za wolność i niezawisłość od Rosji. W uroczystości wzięli także udział goście honorowi: Rafał Dzięciołowski — członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Robert Czyżewski — prezes Fundacji Wolność i Demokracja, przedstawiciele władz samorządowych (przewodniczący romanowskiej rejonowej rady Oleksandr Kondratiuk i przewodniczący rady miasteczka Waleri Gyndycz) oraz Natalia Kostecka-Iszczuk — prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie.

– To był ostatni wspólny wielki zryw niepodległościowy narodów dawnej Rzeczypospolitej, musimy także pamiętać, że w Powstaniu Styczniowym aktywnie uczestniczyli wybitni Polacy ziemi żytomierskiej, wśród których: Edmund Różycki, Apollo Korzeniowski, Jarosław Dąbrowski, Zygmunt Sierakowski, Anna Henryka Pustowójótówna, Zygmunt Padlewski, Tadeusz Bobrowski i wielu innych mieszkańców Wołynia Wschodniego – zaznaczyła Natalia Kostecka-Iszczuk.

– Mylnie jest uważać, że w powstaniu styczniowym walczyli wyłącznie Polacy. Szacujemy, że w szeregach powstańców było ponad 25 proc. Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości – zauważył prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski, który bardzo interesująco opowiadał o Bitwie pod Miropolem w kontekście historii Powstania, zwracając szczególną uwagę na to, że obszar na którym toczyły się walki powstańcze obejmował niemal wszystkie ziemie przedrozbiorowej I Rzeczypospolitej.

Zaszczyt odsłonięcia tablicy przypadł gościom z Polski, inicjatorom upamiętnienia oraz przedstawicielom samorządów Miropola i rejonu romanowskiego. Poświęcenia krzyża i tablicy pamiątkowej dokonał ks. Jarosław Olszewski, odmówiono również modlitwę w intencji poległych powstańców. Uczestnicy uroczystości wraz z chórem Kulturalno-Oświatowego Centrum Polskiej Mniejszości Narodowej z Połonnego odśpiewali hymny Polski i Ukrainy oraz  piosenkę zespołu Taraka – „Podaj rękę Ukrainie”.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, którego dokonali Rafał Dzięciołowski i prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski.

Biuro prasowe ZszP, 21.12.15 r.


{morfeo 1080}

{youtube}{/youtube}