Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Upamiętnienie żołnierzy URL w Polsce

Upamiętnienie żołnierzy URL w Polsce

W Aleksandrowie Kujawskim, na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym odbyła się uroczystość upamiętnienia ukraińskich żołnierzy, internowanych i zmarłych w latach 1920-21.

W obozie w Aleksandrowie przebywało ponad pięć tysięcy żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej z 4 i 6 dywizji strzeleckiej – sojusznicy Polski w walce z bolszewikami.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Ambasady Ukraińskiej polskich władz oraz działacze społeczni. Część ekumeniczną celebrowali duchowni różnych wyznań.

Obóz Internowania nr 6 w Aleksandrowie Kujawskim – obóz internowania przeznaczony dla żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, powstały w konsekwencji postanowień polsko-radzieckiej umowy rozejmowej z 12 października 1920, przegranej militarnej wojsk Armii URL z Armią Czerwoną, która nastąpiła w listopadzie 1920 r. i internowania żołnierzy Armii URL na terenie Polski. Działał oficjalnie do 9 października 1921.

Obóz, przewidywany początkowo dla trzech tysięcy żołnierzy, na przestrzeni niecałego roku istnienia mieścił w szczytowym momencie 3565 osób, przez większość czasu funkcjonowania ponad 3000 internowanych. Rozlokowany został w barakach wzniesionych przez wojsko niemieckie w 1914 lub 1915. Internowani w większości byli oficerami i żołnierzami 6 Siczowej Dywizji Strzelców (największa grupa), 4 Dywizji Kijowskiej oraz 3 Żelaznej Dywizji Armii URL.

Komendantem obozu powołanym przez polskie władze wojskowe był mjr Alfred Jogiel, zaś wewnętrznym komendantem ukraińskim – gen. Marko Bezruczko, uprzednio dowódca 6 Dywizji.

Słowo Polskie na podstawie informacji Aleksandra Czernomorca oraz Wikipedii, zdjęcia Paweł Piotr Wiatr, 07.06.16 r.


{morfeo 1198}

{youtube}{/youtube}