Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraiński rząd po ponad roku wojny z Rosją zrywa z nią umowę o współpracy militarnej

Ukraiński rząd po ponad roku wojny z Rosją zrywa z nią umowę o współpracy militarnej

Źródło - ipress.ua Ukraina wstrzymała dostawy broni (w tym silników i elektroniki dla helikopterów i samolotów wojskowych) i części zamiennych do Rosji jeszcze w marcu zeszłego roku . Teraz rząd w Kijowie postanowił także formalizować zerwanie umowy o współpracy wojskowej z FR, podpisanej w 1993 roku.

Premier Arsenij Jaceniuk podczas oświadczenia dla mediów poinformował, że Rosja jest państwem – agresorem, które odpowiada za aneksję Krymu i interwencję wojskową w obwodach donieckim i ługańskim.

Według Petra Poroszenki od początku konfliktu na Donbasie zginęło ponad 1800 ukraińskich żołnierzy i 7 tysięcy cywilów. Prezydent powiedział też, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zatrzymano ponad 80 rosyjskich wojskowych na terytorium Ukrainy. Pod koniec stycznia parlament uznał Rosję za państwo – agresora.

Władze zapowiadają też od niemal roku wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich firm, jednak dotąd nie zdecydowały się na ten krok, obawiając się działań odwetowych.

Słowo Polskie, 21.05.15 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code