Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ukraińska młodzież wybiera naukę w Polsce

Ukraińska młodzież wybiera naukę w Polsce

W dniach 22-23 marca Kielce gościła 70-osobowa młodzieżowa delegacja z Ukrainy. Głównym celem wizyty był udział w Giełdzie Szkół i Uczelni 2016 na Targach Kielce, a także spotkania na kieleckich uczelniach.

Podczas pobytu w stolicy województwa świętokrzyskiego młodzież z Ukrainy odwiedziła Politechnikę Świętokrzyskiej oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Na Politechnice bardzo gościnnie delegację przyjęli Ryszard Maj i Wojciech Bogucki. Wizyta była przede wszystkim okazją do bezpośredniej dyskusji na temat możliwości i zasad rozpoczynania studiów na Politechnice Świętokrzyskiej. Goście z Ukrainy zobaczyli nowoczesne sale wykładowe, laboratoria, a samo spotkanie zorganizowano w innowacyjnym budynku Laboratoryjno – Dydaktycznym ENERGIS. Nie zabrakło także czasu na odwiedziny w centrum sportowym oraz akademikach.

Miejscem spotkania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego był tradycyjnie już Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania. Bardzo serdecznie gości przywitali dziekan Wydziału dr hab. Wojciech Saletra, prof. UJK oraz prodziekan ds. Ogólnych i Finansowych dr Anna Dybała, a spotkanie tradycyjnie poprowadził dr Ryszard Stefański. Wizyta była przede wszystkim okazją do bezpośredniej dyskusji nt. możliwości i zasad rozpoczynania studiów na Uniwersytecie. Goście z Ukrainy zobaczyli nowoczesną infrastrukturę, a samo spotkanie zorganizowano w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu. Nie zabrakło także czasu na odwiedziny w centrum sportowym oraz Bibliotece.

Wizyta edukacyjna została zorganizowana przez Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód. Inicjatywa Stowarzyszenia jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zainteresowaniem kształceniem w Polsce przez młodzież z Ukrainy. SIEW od 2012 roku regularnie organizuje wizyty edukacyjne do Polski w ramach działalności Polonijnego Multicentrum Edukacyjnego (edua.eu), które utworzono w Winnicy i Chmielnickim dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Krzysztof Kalita, SIEW, 28.03.16 r.

{morfeo 1152}

{youtube}{/youtube}