Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ukraińscy przedsiębiorcy z Podola poznają innowacje w ochronie środowiska w ramach polskiego projektu rozwojowego

Ukraińscy przedsiębiorcy z Podola poznają innowacje w ochronie środowiska w ramach polskiego projektu rozwojowego

Kilkadziesiąt ukraińskich firm, naukowców i studentów odwiedziło powstające w ramach programu „Polska Pomoc” nowoczesne laboratorium naturalnych minerałów w dawnym Płoskirowie.

23 września 2015 r. w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym zainaugurowano cykl bezpłatnych szkoleń i warsztatów dla ukraińskich przedsiębiorstw z zakresu możliwości innowacyjnego zastosowania saponitu – unikalnego proekologicznego naturalnego minerału.

Szkolenia zorganizowano w ramach projektu „Innowacje ekologiczne dla biznesu. Specjalistyczne laboratorium kompleksowych badań naturalnych minerałów w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym”.

Tego samego dnia delegacje przedsiębiorstw biorących udział w projekcie rozpoczęły wizytację powstającego w chmielnickiej placówce oświatowej w ramach projektu specjalistycznego laboratorium naturalnych minerałów.

Uczestników wizyty po laboratorium oprowadzili kolejno prorektor prof. Heorhij Paraska oraz docent Svitlana Karwan – kierownik laboratorium.

W towarzystwie mediów oraz licznie zebranych studentów i młodych naukowców uczestnicy poznali zastosowanie poszczególnych elementów wyposażenia laboratorium, którego oficjalne otwarcie zaplanowano w listopadzie 2015 roku.

Chmielnicki Uniwersytet Narodowy od wielu lat opracowuje innowacyjne technologie na rzecz wykorzystania w gospodarce saponitu – naturalnego minerału, którego znaczące złoża znajdują się w obwodzie chmielnickim (szacunkowo 100 mln. ton).

Badania i patenty powstają w wyniku bezpośredniej współpracy z przedsiębiorstwami, gdyż proces wchłaniania przy wykorzystaniu sorbentu na bazie saponitu jest jedną z najbardziej efektywnych metod usuwania zanieczyszczeń i oszczędzania zasobów. Fakt ten z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia budzi uzasadnione zainteresowanie firm, gdyż wprowadzanie innowacji i zachowanie zasobów bezpośrednio przekłada się na podniesienie ich konkurencyjności i pozycji rynkowej.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP – 2015.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Krzysztofa Kality, 13.10.15 r.

 


{morfeo 996}

{youtube}{/youtube}