Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraińskie MSZ podsumowało wizytę Dmytra Kuleby w Antalyi

Ukraińskie MSZ podsumowało wizytę Dmytra Kuleby w Antalyi

Kerczeński most na mapie GOOGLE

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba ocenił, że z powodu okupacji Krymu przez Rosję Morze Czarne jest pełne zagrożeń oraz, że NATO i Ukraina powinny wzmocnić współpracę w tym regionie.

Słowa Dmytra Kułeby przytoczyło w komunikacie z 19 czerwca MSZ Ukrainy. Szef ukraińskiej dyplomacji mówił o zagrożeniach na Morzu Czarnym w czasie forum dyplomatycznego, które odbyło się wcześniej w tureckiej Antalyi. Kułeba mówił ponadto o możliwości wzmocnienia współpracy między marynarkami wojennymi państw członkowskich NATO i Ukrainy w basenie Morza Czarnego.

Według danych Ukraińskiego Instytutu Prawa i Bezpieczeństwa Morskiego po zajęciu Krymu przez Rosję Ukraina straciła kontrolę nad trzema czwartymi swoich terytoriów morskich, obszarem o powierzchni stu tysięcy kilometrów kwadratowych. W połowie kwietnia Rosja zamknęła na pół roku trzy obszary na Morzu Czarnym pod pretekstem ćwiczeń wojskowych. Jeden z nich znajduje się w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Rosyjska blokada uniemożliwiła wejście okrętom wojennym Ukrainy i innych państw na Morze Azowskie.

Jednym z głównych zagrożeń dla Ukrainy na Morzu Czarnym jest możliwość zablokowania dużych portów handlowych przez statki floty rosyjskiej.

Słowo Polskie za: TVN, 24 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code