Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraiński wicepremier ds. reintegracji okupowanych terytoriów złożył wizytę w Polsce

Ukraiński wicepremier ds. reintegracji okupowanych terytoriów złożył wizytę w Polsce

Ołeksij Reznikow wręczył Wicemarszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzacie Gosiewskiej Order Księżnej Olgi III stopnia

W dniach 2-4 lutego wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Ołeksij Reznikow przebywał z wizytą roboczą w Rzeczypospolitej Polskiej.

3 lutego wziął udział w szeregu ważnych i owocnych spotkań z polskimi urzędnikami wyższego szczebla. W szczególności Reznikow rozmawiał z Pawłem Solochem, Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP. Tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie z uwzględnieniem rosyjskiej agresji wobec Ukrainy oraz algorytm dalszej współpracy Ukrainy i Polski na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w międzynarodowo uznanych granicach.

Kolejne ważne spotkanie odbyło się z Ministrem Spraw Zagranicznych RP Zbigniewem Rau. Stronę̨ polską poinformowano o aktualnej sytuacji na Donbasie oraz w Autonomicznej Republice Krym.

Podczas spotkania z Sekretarzem Stanu Szefem Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim wymieniono poglądy na temat agendy współpracy ukraińsko-polskiej jak na poziomie dwustronnym, tak i na arenie międzynarodowej. Ołeksij Reznikow wyraził nadzieję iż̇ Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w szczycie głów państw Krymskiej Platformy oraz podkreślił zainteresowanie strony ukraińskiej aktywnym uczestnictwem w realizacji regionalnych inicjatyw. Krzysztof Szczerski potwierdził stanowisko oficjalnej Warszawy w sprawie konsekwentnego wsparcia Ukrainy w przeciwdziałaniu agresji rosyjskiej.

Przebywając w Warszawie Oleksij Reznikow przeprowadził także rozmowy z Wicepremierem, Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii RP, Przewodniczącym polskiej części Ukraińsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji ds. współpracy gospodarczej Jarosławem Gowinem podczas których ustalono, że VII posiedzenie Międzyrządowej Komisji ds. współpracy gospodarczej odbędzie się w Kijowie w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2021 r.

Ponadto Wicepremier spotkał się z Prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jackiem Pechotą. Strony omówiły zaangażowanie Izby w przygotowanie Ukraińsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, doświadczenie we wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz ochronę praw pracowników, a także szereg możliwych wspólnych projektów, w tym w zakresie rozwoju gospodarczego w obwodach donieckim i ługańskim.

W czasie wizyty, Ołeksij Reznikow wręczył Wicemarszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzacie Gosiewskiej Order Księżnej Olgi III stopnia za osobisty wkład w umacnianie międzynarodowego autorytetu Ukrainy, rozwój współpracy międzypaństwowej, owocną działalność́ społeczną. Wiceminister podziękował Pani Wicemarszałek za jej wkład i osobiste zaangażowanie w proces rozwiązania konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. Także wręczył Pani Wicemarszałek książkę byłego więźnia politycznego Stanisława Asejewa „Jasna droga. Historia obozu koncentracyjnego”.

Wizyta robocza Wicepremiera w Polsce zakończyła się spotkaniem z ekspertami Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, pod czas którego szczegółowo omówiono zagadnienia dot. deokupacji Donbasu i Krymu oraz możliwości inwestycyjne w ramach reintegracji zniszczonych przez agresję rosyjską terytoriów Ukrainy.

Walentyna Jusupowa za: Ambasada Ukrainy w Polsce, 9 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code