Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraiński rzecznik praw obywatelskich otrzymał ponad 600 skarg z powodu świadczenia usług nie w języku państwowym

Ukraiński rzecznik praw obywatelskich otrzymał ponad 600 skarg z powodu świadczenia usług nie w języku państwowym

Fot. pravda.com.ua

Od 16 stycznia do pełnomocnika ds. ochrony języka państwowego Tarasa Kreminia wpłynęło 605 skarg i wniosków obywateli z powodu tego, że nie byli obsługiwani w języku ukraińskim w instytucjach sektora usług.

Fala skarg stała się odpowiedzią na wejście w życie ustawy o «Funkcjonowaniu języka ukraińskiego jako państwowego», która przewiduje karę pieniężną do 6,8 tys. hrywien, jeżeli klient na stacji paliw, w sklepie, banku czy bibliotece będzie obsługiwał klienta w języku innym niż ukraiński. Odstęp od reguł może być akceptowalny, jeżeli klient sam zwróci się z prośbą o obsługiwanie go w innym języku.

Poinformowano, że większość apeli i skarg nadal pochodzi z Kijowa i obwodu kijowskiego – 276.

„We wschodnich, południowych i zachodnich regionach Ukrainy liczba możliwych wykroczeń znikoma (na przykład obwód ługański – 7, czerkaski – 6, doniecki – 4, tarnopolski – 4, dniepropietrowski, rówieński, iwano-frankowski, zakarpacki, chmielnicki- 2)”, – podaje komunikat.

Zdecydowana większość skarg (281) dotyczy braku ukraińskiej wersji stron internetowych o świadczeniu usług i witryn sklepów internetowych.

Lidia Baranowska, 15 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code