Jesteś tutaj: Home » Без рубрики » Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował film o udziale żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej w obronie Polski w 1920 roku

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował film o udziale żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej w obronie Polski w 1920 roku

„100 lat temu w sierpniu 1920 roku polska i ukraińska armie wspólnie zatrzymały atak rosyjsko-bolszewickich wojsk na Europę. Cud nad Wisłą stał się możliwy m.in. dzięki sukcesywnej obronie Zamościa w dniach 27-31 sierpnia 1920 roku przez ukraińskie i polskie oddziały pod dowództwem pułkownika Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej Marka Bezruczki. Sukces militarny Wojska Polskiego i Armii URL unicestwił plany bolszewików polegające na poszerzeniu się >>czerwonej rewolucji<< na Europę”.

Z taką notką informacyjną ukazał się kilkuminutowy filmik UIPN o wydarzeniach wojny sowiecko-polskiej z 1920 roku, wkładzie Ukraińców w zwycięstwo oraz jego znaczeniu dla losów Europy.

W przygotowaniach filmu brał udział także profesor Tadeusz Krząstek ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

>>> Obejrzeć film <<<

Słowo Polskie za: Tadeusz Krząstek, 2 października 2020 r.

1 Comment

  1. Czy istnieją spisy internowanych żołnierzy URL?Interesują mnie miasta Kalisz,Łańcut i Aleksandrów Kujawski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code