Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińscy samorządowcy w Polsce uczą się jak pozyskać pieniądze na poprawę bezpieczeństwa energetycznego

Ukraińscy samorządowcy w Polsce uczą się jak pozyskać pieniądze na poprawę bezpieczeństwa energetycznego

Od 11 września w Polsce przebywa grupa ukraińskich samorządowców z obwodu charkowskiego, którzy na podstawie naszych doświadczeń chcą wdrażać u siebie najlepsze praktyki w gospodarowaniu energią i rozwijać odnawialne źródła energii. Polscy eksperci podpowiedzą im m.in., w jaki sposób hromady, czyli ukraińskie gminy mogą pozyskiwać na to fundusze.

Studyjny wyjazd ukraińskich samorządowców do Polski to efekt rozpoczętego w czerwcu w pięciu zjednoczonych hromadach obwodu charkowskiego pilotażowego projektu „Nasza energia – hromada samowystarczalna energetycznie”. Partnerami uczestniczącymi w projekcie są Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Fundacja Solidarności Międzynarodowej i Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. Działania w ramach projektu są współfinansowane ze środków Programu „Wsparcie Demokracji 2018”, który jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

– Jeśli Ukraina osiągnie poziom efektywności energetycznej taki, jak w Polsce, to zaoszczędzi więcej energii niż Hiszpania zużywa rocznie – twierdzi koordynujący projekt Dariusz Szymczycha z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Przyznaje, że lepsze gospodarowanie energią to wyzwanie ekonomiczne dla zjednoczonych hromad. Uzyskały one bowiem w ramach reformy administracyjnej na Ukrainie własne budżety, z których pokrywają koszty ogrzewania i oświetlenia szkół, przedszkoli, domów kultury, budynków administracyjnych i mieszkalnych. – Kiedyś elektryfikacja wsi oznaczała władzę rad, czyli sowietyzację Ukrainy, dziś efektywność energetyczna staje się znakiem decentralizacji i samorządności na wolnej Ukrainie – dodaje Dariusz Szymczycha.

Ukraińscy samorządowcy podczas wizyty odwiedzą m.in. gminy Długosiodło i Przesmyki, które są przykładem, jak można lepiej gospodarować energią i wdrażać odnawialne źródła energii. Z kolei w podwarszawskich Ząbkach zapoznają się z działaniem inteligentnego systemu energetycznego i magazynowania energii na przykładzie budynków szpitalnych. W Wyszkowie odwiedzą przedszkole, którego budynek zaprojektowany i wykonany został jako energooszczędny. Zapoznają się też z działaniami Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej w Wyszkowie. Firma Horus Energia z Sulejówka przedstawi swoje rozwiązania i wdrożenia służące zasilaniu w energię i ciepło.

Wizyta ukraińskich samorządowców w Polsce potrawa do 15 września. Miesiąc później, 16 października podczas III Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego, które odbędzie się w Charkowie zostaną przedstawione pełne rekomendacje dla hromad. Swoją ekspertyzę zaprezentuje m.in. nowo utworzony Fundusz Efektywności Energetycznej Ukrainy, który będzie finansował działania termomodernizacyjne.

Łukasz Antkiewicz, www.highermedia.pl, 13.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *