Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraińcy przy przekroczeniu granicy z Polską otrzymają możliwość szczepienia jednodawkową szczepionką na COVID-19

Ukraińcy przy przekroczeniu granicy z Polską otrzymają możliwość szczepienia jednodawkową szczepionką na COVID-19

Zgodnie z informacją, która ukazała się na stronie internetowej Wirtualnej Polski, na przejściach granicznych z Ukrainą przygotowywane są szczepienia dla Ukraińców, którzy przyjeżdżają do pracy w Polsce.

Organizatorzy szczepień na Podkarpaciu zabezpieczyli na tę okazję jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson. Zastosowanie jednodawkowego preparatu pozwoli na uniknięcie ewentualnych komplikacji przy organizowaniu podania drugiej dawki.

Z pierwszych relacji, jakie uzyskali lekarze Medyka pracujący w punktach granicznych, przybywający do Polski Ukraińcy chcą się szczepić lecz przez problemy z dostawami w ich kraju stanem połowę maja wykonano niespełna milion szczepień na 37 mln mieszkańców.

Szczepionka J&J jest jedną z najbardziej popularnych wśród Polaków. Dla wielu osób najważniejszą zaletą jest uzyskanie ochrony już po pierwszej dawce. Niestety szczepionka tej marki jest aktualnie trudno dostępna, ponieważ producent ograniczył dostawy o 450 tys. dawek.

Przypomnimy, że w Polsce zaszczepić może się każdy obcokrajowiec: studenci, pracownicy naukowi, osoby z pozwoleniem na pracę, z także współmałżonkowie i dzieci obcokrajowców. Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swoich stronach poradniki o szczepieniach w języku ukraińskim.

Walentyna Jusupowa za WP, Sergij Porowczuk, 20 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code