Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińcy i Polacy będą wspólnie odnawiali pochówki wojskowe

Ukraińcy i Polacy będą wspólnie odnawiali pochówki wojskowe

Źródło - memory.gov.uaNa początku lutego Ukraina i Polska dogadały się o wspólnej opiece nad pochówkami żołnierzy i ofiar represji politycznych na terenie obu państw.

Podczas polsko-ukraińskiego spotkania, które odbyło się w dniu 2 lutego w Kijowie, stronę ukraińską reprezentowali przedstawiciele Państwowej komisji międzyresortowej ds. ochrony pamięci uczestników operacji antyterrorystycznej, ofiar wojny i represji politycznych (PKM) oraz prezes Instytutu Narodowej Pamięci, zastępca przewodniczącego ww. Komisji – Włodzimierz Wiatrowicz. Stronę polską przedstawiali m.in.  Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert oraz Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Henryk Litwin. W czasie spotkania omawiano plany dotyczące współpracy w roku 2015.

Strona ukraińska planuje rozszerzyć teren ukraińskiego cmentarza wojskowego w Pikuliczach niedaleko Przemyśla oraz dobudować drugą część Memoriału, poświęconego żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej i Ukraińskiej Armii Halickiej w Łańcucie.

Biorąc pod uwagę tegoroczne obchody 70-lecia zakończenia drugiej wojny światowej, ważnym elementem naszej pracy będą poszukiwania grobów jej uczestników, naszych rodaków – powiedział Światosław Szeremeta, sekretarz PKM – W szczególności planujemy wykonać prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na Przełęczy Dukielskiej w celu odnalezienia Ukraińców, którzy zginęli walcząc w składzie 1. i 4. Frontów Ukraińskich podczas operacji dukielsko-przeszowskiej w 1944 roku.

Źródło - memory.gov.uaJak powiedział sekretarz polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, polska strona planuje w roku 2015 wyznaczyć granice cmentarza w Malechowie, pod Lwowem, na którym zostaną pochowani żołnierze Wolska Polskiego, którzy zginęli podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku oraz wykonać renowację memoriałów Orląt w Zadwórzu i w Dytiatynie (obw. iwano-frankowski), upamiętniających Polaków, którzy zginęli z w walce z bolszewikiem w 1920 roku.

W roku bieżącym obchodzimy także 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Dlatego zamierzamy w miejscach, gdzie są pochowani polscy żołnierze – w Bykowni, Charkowie i Starobielsku, organizować uroczystości żałobne, które odbędą się z udziałem administracji obu państw – dodał pan Kunert.

Polska razem z Ukrainą mają zamiar wspólnie stworzyć memoriał we Włodzimierzu-Wołyńskim w miejscu pochowania ofiar represji komunistycznych i nazistowskich, liczną część których stanowili Polacy i Ukraińcy.

Podczas spotkania w Kijowie ustalono, że obydwie strony będą wspierać siebie nawzajem w realizacji projektów, skierowanych na zachowanie pamięci o swoich rodakach, którzy zginęli w XX wieku na terenach obydwu krajów, oraz przygotować propozycje dla współpracy w latach 2015-2018.

Na podstawie informacji memory.gov.ua, opracowanie Irena Rudnicka