Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ujrzała świat książka „Polska – zarys dziejów” w języku ukraińskim, wydana przez IPN

Ujrzała świat książka „Polska – zarys dziejów” w języku ukraińskim, wydana przez IPN

Źródło - ipn.gov.plPolski Instytut Pamięci Narodowej wydał 368-stronicową książkę o historii Polski, specjalnie z myślą o ukraińskim czytelniku.

– Pomysł wydania takiej lektury pojawił się jeszcze w 2009 roku, kiedy my razem ze śp. ówczesnym dyrektorem IPN Januszem Kurtyką gościliśmy w Kijowie. Spotykaliśmy się wtedy z ukraińskimi kolegami, omawiając perspektywy dialogu o wspólnej historii – komentuje wydanie „Zarysu” Łukasz Kamiński.

Z książki o historii Polski w języku ukraińskim można dowiedzieć się o dziejach Rzeczypospolitej od czasów Średniowiecza do dziś. Jej autorzy spodziewają się, że zainteresuje ona nie tylko nauczycieli i historyków, ale także i uczniów ukraińskich szkół średnich, pracowników muzealnych i innych. Teksty, zamieszczone w „Polska – zarys dziejów”, podkreślają wspólną historię polskiego i ukraińskiego narodów, których losy są nierozdzielnie powiązane. – Na przykład w pierwszym rozdziale możemy przeczytać o pokrewieństwie Piastów z książętami Rusi Kijowskiej – podkreślił Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Książka o historii Polski, wydana przez IPN w języku ukraińskim mieści ponad 150 ilustracji i 20 map. Redaktorem wystąpili Włodzimierz Mędrzecki i Jerzy Braciszewicz, przełożył na język ukraiński Iwan Swarnyk. Recenzji książki ze strony polskiej dokonał Andrzej Zawistowski, a ze strony ukraińskiej – prof. Leonid Zaszkilniak. Lektura nie będzie przeznaczona do sprzedaży, od listopada br. będzie rozpowszechniana przez polskie przedstawicielstwa na Ukrainie w miejscowych szkołach, uczelniach wyższych i bibliotekach.

– Trudno znaleźć lepszy przykład ciągłych dyskusji o przeszłości, które prowadzą pomiędzy sobą Polacy i Ukraińcy. Dyskusje wokół postaci Bohdana Chmielnickiego toczyły się jeszcze w czasach I RP, kolejne stulecia otwierały nowe płaszczyzny dla polemiki i dotyczyły np. powstania styczniowego, konfederacji barskiej, stosunków w 1917-21 latach oraz tragicznego okresu II wojny światowej. Książkę „Polska – zarys dziejów” przygotowano z myślą o osiągnięciu dwóch celów – przedstawić ukraińskiemu nauczycielowi historii, studentowi i uczniowi podstawowe wydarzenia z historii sąsiedniego kraju oraz pokazania polskiej perspektywy wydarzeń historycznych, w których było miejsce dla Ukrainy i Ukraińców oraz polskiego punktu widzenia na epizody wspólnej historii. To nie jest próba narzucenia polskiej wizji historycznej ukraińskiemu czytelnikowi. Mamy nadzieję, że w taki sposób zwiększymy szanse na prawdziwe porozumienie obydwu naszych narodów – napisano w anonsie „Zarysu”, opublikowanym na stronie Polskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Słowo Polskie, na podstawie informacji IPN, 14.10.15 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code