Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Uczta dla duszy i ciała w Szaróweczce

Uczta dla duszy i ciała w Szaróweczce

25 czerwca 2016 r. odbyła się przepiękna Liturgia poświęcenia kościoła Matki Bożej Różańcowej w Szaróweczce, celebrował którą ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością konsul Krzysztof Rosiński z małżonką, Urszula Szulczyk Śliwińska – pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Warszawie oraz Sergiusz Łabaziuk – deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. Nie zabrakło miejsca także dla innych honorowych gości – fundatora kościoła, Olega Czarneckiego z małżonką i mamą oraz fundatora ołtarza i marmurów w prezbiterium – Józefa Kota. Obecni też byli Bolesław Bondar – przewodniczący Rady Wsi oraz dyrektor miejscowej szkoły, pani Iryna Jakowlenko.

Wraz ze swoimi parafianami do Szaróweczki przybyło wielu  kapłanów z sąsiednich parafii: o. Henryk Dziadosz z parafii św Anny na Greczanach, o. Marian Gołąb z parafii Chrystusa Króla, ks. Mikołaj Łuczyński, z Różycznej, ks. Anatol Orzechowski, z Rakowa, o Antoni Andruszczyszyn, z Maćkowiec – o. Andrzej Wanat i o. Slawik Bystry, z Pisarówki ks. Roman Kazimierczuk i ks. Jarosław Piasta, z Felsztyna ks Piotr Główka.

Gromikimi brawami przywitano byłego proboszcza parafii w Szaróweczce o. Pawła Rossę.

Proboszcz szarowieckiego kościoła o. Andrzej Kinowski  przeczytał życzenia, skierowano od Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polski Marka Kuchcińskiego, pani Urszula przekazała gratulacje od Ministra Spraw Zagranicznych RP, a diakon Piotr życzenia arcybiskupa Henryka Hosera z Warszawy.

Drugą połowę uroczystości stanowiła część artystyczna. Pani Ewa Uryga wystąpiła ze swoim zespołem, a towarzyszył jej znany solista, pan Adam Rymarz. Goście z Polski witano gorącymi brawami. Uczestnikom uroczystości bardzo podobała się także orkiestra dęta z Murafy.

Na koniec – uczta kulinarna. Mieszkańcy Szaróweczki  ugościli przybyłych niezwykłymi daniami. Atrakcją była solanka z kuchni polowej.

Pod wielkim wrażeniem od miejscowych mazurów była pani Grażyna Orłowska z wrocławskiej telewizji. Zaznaczyła, że wielu z nich rozmawia po polsku i pielęgnuje polskie obyczaje.

Franciszek Miciński, 27.06.16 r.