Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Uczniowie z Polski i Ukrainy we Lwowie poznają karty wspólnej historii

Uczniowie z Polski i Ukrainy we Lwowie poznają karty wspólnej historii

We Lwowie w dniach 6-13 listopada trwa szereg przedsięwzięć w ramach projektu wymiany młodzieży polskiej i ukraińskiej pt. „100 lat niepodległości, lekcje wspólnej historii”, zorganizowanego przez Lwowską Miejską Młodzieżową Organizację Społeczną „Stowarzyszenie Młodzieżowe „GRANIT” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy.

– Staramy się przybliżyć polskim i ukraińskim uczniom bardzo skomplikowany splot historyczny oraz nawiązać przyszłą współpracę. Temat ukraińsko-polskich zmagań niepodległościowych nie jest prosty, a zatem uważamy, że trzeba o nim mówić. Zwłaszcza w kontekście wojny z Rosją, – podkreślił Andrij Moczurad, organizator projektu, kierownik NGO „GRANIT” .

Młodzież, która została zakwaterowana we Lwowie (12 polskich uczniów oraz ich ukraińscy rówieśnicy) w ciągu 10 dni poznaje ukraińską historię i kulturę, bierze udział w warsztatach, zwiedza muzea pamięci ofiar totalitaryzmu, quizu oraz kwesty, obejmującej miejsca bitew w czasie wojny oraz walki o niepodległość.

– Każdy poranek zaczyna się od wycieczki do miasta, m.in. zwiedzania muzeów historycznych. W ramach działań artystycznych uczniowie obu krajów będą pracować nad patriotycznym graffiti, a po quizach i obejrzeniu filmów dokumentalnych wspólnie z historykami uczniowie omówią trudne momenty wydarzeń sprzed stu lat. Ważne, aby polscy i ukraińscy uczniowie razem coś robili, a nie tylko rozmawiali, – dodał organizator projektu.

– Przyjechaliśmy  tylko w jednym celu: aby młodzież polska i ukraińska mogła lepiej poznać siebie nawzajem, wspólnie pochylić się nad historią i problemami. Aby dowiedziała się o wspólnej historii tutaj, gdzie była tworzona. Aby oczyszczać wspólną historię z „nawarstwień”, co, niewątpliwie, lepiej robić już od młodego wieku. Pragniemy bardzo, aby młodzież polska i ukraińska nauczyła się rozmawiać o wspólnych problemach, – dodał kierownik grupy polskiej młodzieży Michał Wachowicz.

Irena Rudnicka na podstawie informacji zaxid.net, 11 listopada 2018 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code