Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Twórczość Henryka Rzewuskiego ze Sławuty oraz Brunona Schulza z Drohobycza na liście lektur Narodowego Czytania 2019

Twórczość Henryka Rzewuskiego ze Sławuty oraz Brunona Schulza z Drohobycza na liście lektur Narodowego Czytania 2019

Henryk Rzewuski, Bruno Schulz. Fot. Wikipedia

W 2019 roku podczas 8. edycji Narodowego Czytania odbędzie się czytanie jednego  z pośród 8 niżej podanych tytułów wskazanych przez prezydent Andrzeja Dudę i jego małżonkę Agatę Kornhauser-Dudę z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta 

Na liście wybranych znalazły się:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

– To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreśla Prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Agata Kornhauser-Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – ale  łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury.

Co najmniej dwoje z wymienionych autorów mieszkali i działali na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Henryk Rzewuski urodził się 3 maja 1791 w miejscowości Sławuta na Wołyniu, zmarł 28 lutego 1866 w Cudnowie. Pochodził z polskiej rodziny magnackiej, był synem Adama Wawrzyńca, pisarza politycznego i posła, prawnukiem Wacława Rzewuskiego, hetmana wielkiego koronnego, który w latach 1767–1773 zesłany został przez posła rosyjskiego Nikołaja Repnina do Kaługi. Brat Karoliny Rozalii Tekli Sobańskiej, Eweliny Hańskiej oraz Adama Rzewuskiego, generała rosyjskiego, żonaty z Julią Grocholską.
Wiele podróżował, w roku 1825 na Krym razem z Mickiewiczem, z którym później spotkał się w Rzymie i wzbudził w nim zachwyt opowiadaniami z życia staroszlacheckiego, czym przyczynił się do pomysłu stworzenia „Pana Tadeusza”.
Twórca tzw. gawędy szlacheckiej zapoczątkowanej utworem Pamiątki Pana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego, odznaczającym się oryginalnością pomysłu, doskonałym wczuciem w atmosferę tradycji i humorem. Pod wpływem tego utworu Mickiewicz napisał Pana Tadeusza, czarowi pamiętników ulegli także Sienkiewicz i Teodor Jeske-Choiński.

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 w Drohobyczu, zmarł 19 listopada 1942 tamże – polski prozaik żydowskiego pochodzenia, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki.

Słowo Polskie na podstawie informacji prezydent.pl, 17 marca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *