Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Trwają prace restauracyjne w dawnym kościele św. Piotra i Pawła we Lwowie

Trwają prace restauracyjne w dawnym kościele św. Piotra i Pawła we Lwowie

W dawnym kościele garnizonowym Piotra i Pawła (zwany kiedyś kościołem Jezuitów, obecnie garnizonowa cerkiew greckokatolicka obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) grupa polskich i ukraińskich restauratorów kontynuuje realizować czwarty już etap prac konserwacyjnych malowideł nad częścią ołtarzową.

Historia kościoła św. Piotra i Pawła nalicza ponad 407 lat. Pierwszy kamień w budownictwo tej świątyni założono 31 lipca 1610 roku. Budownictwo kościoła trwało przez 30 następnych lat. Swego czasu właśnie on był najwyższą budowlą we Lwowie. Unikatowe malowidła na ścianach zostały wykonane w XVIII w. przez ojca i syna Ekshtajnów, specjalnie zaproszonych z Czech do Lwowa przez Jezuitów w celu upiększenia kościoła.

– Kościół garnizonowy Piotra i Pawła ma wielką wartość duchową dla wielu mieszkańców Lwowa. On stał się miejscem, gdzie często się spotykamy, modlimy się i, niestety, także często żegnamy się z naszymi bohaterami, którzy giną na wschodzie naszego państwa. Nasz kościół musi przetrwać dla następnego pokolenia a jego odbudowa i renowacja pochłania wiele pieniędzy. Tylko za remont sklepienia musimy zapłacić 11 milionów hrywien – mówił proboszcz kościoła o. Stepan Sus.

– Główne zadanie w obecnej chwili – przywrócenie kościołowi autentycznego wyglądu. Swego czasu za komuny on bardzo ucierpiał. Mieszkały w nim gołębie, dach przeciekał, okna stały bez szyb. Prace hydroilozacyjne zostały wykonane kosztem parafian, ściany już nie mokną. Pomaga nam także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, które dołączyło się do ratowania malowideł.  Te prace trwają już od trzech lat. Następnego roku zajmiemy się remontem fresków nad główną częścią świątynia. To bardzo drogie i skomplikowane przedsięwzięcie. Planujemy zakończyć konserwację i renowację malowideł do 2022 roku – poinformowała Lilia Onyszczenko, kierownik wydziału ochrony dziedzictwa historycznego w Lwowskiej Radzie Miasta.

Prace w kościele św. Piotra i Pawła we Lwowie odbywają się we współpracy z MKiDN w ramach programu rewaloryzacji obiektów wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy we Lwowie. W 2015 roku przeprowadzono pierwszy etap tych prac – polichromii na ścianach i sklepieniu prezbiterium. Prace zostały wykonane przez polskich i ukraińskich specjalistów. Wartość tego przedsięwzięcia w latach 2015-2016 wyniosła 303,5 tys. zł. W 2017 roku prace ruszyły z nową siłą, wartość realiacji tegorocznego etapu stanowi 400 tys. zł.

Igor Gałuszczak, Lwów, 15.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code