Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Tropem Polaków na południowej Bracławszczyźnie

Tropem Polaków na południowej Bracławszczyźnie

Kolejna historyczno-krajoznawcza wycieczka, zorganizowana przez winnickie Stowarzyszenie „Świetlica Polska”, przebiegała przez dość odległe rejony obwodu winnickiego – krzyżopolski oraz piesczański. „Świeltliczanie” 19 października zwiedzili Miastkówkę (Gorodkiwka), Żabokrycz, Sokolówkę, Czarnomyn oraz Gonorówkę.

Podróży przez te tereny poświęcono całą niedzielę. Winniccy Polacy zobaczyli jak i gdzie mieszkali Brzozowscy, Lubomirscy, Czarnomscy oraz Koszarscy.

W centrum wycieczki znalazła się mała wioska Sokolówka, której historia jest związana z mało znanym na Ukrainie ziemianinem o bardzo demokratycznych poglądach – Karolem Brzozowskim. Mieszkańcy Sokołówki do dziś nie zapomnieli, co uczynił dla rozwoju ich ojczyzny pan Karol. Dzięki niemu w Sokołówce powstała cukrownia, szkoła, szpital oraz przepiękny ogród. Nauczycielki miejscowego internatu chętnie opowiedziały gościom z Winnicy o życiu słynnego ziomka.

Perełką dla zwiedzających Podole na pewno okaże się Żabokrycz, gdzie urodził sie słynny architekt Władysław Horodecki. Antyczne rzeźby na miejscowym kościele zapewne jeszcze od lat dziecięcych były natchnieniem do pracy twórczej znanego architekta.

W Czarnomynie znajduje się jedyna na świecie kopia Białego Domu z Waszyngtonu, wybudowana przez Mikołaja Czarnomskiego. Dziś ten budynek pełni  rolę szkoły średniej. A pałac w Gonorówce pozostaje jeszcze w dobrym stanie jak i otaczający go ogród.

Miastkówka, znana teraz jako Gorodkiwka, tak samo, jak i Szarogród jest miejscem o szczególnym znaczeniu dla katolików. Przez wiele lat posługę duszpasterską pełnił tutaj o. Martynian Wojciech Darzycki, „postrach” dla sowieckiej władzy, począwszy od 1957 roku…

Przez cały czas wycieczki turystom z Winnicy towarzyszyła dobra pogoda i polska piosenka.

Walery Istoszyn, Stowarzyszenie „Świetlica Polska”

GK

Zdjęcia z wyjazdu

{morfeo 660}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *