Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Trójkąt Lubelski w działaniu. Wicemarszałek Sejmu z wizytą na Ukrainie

Trójkąt Lubelski w działaniu. Wicemarszałek Sejmu z wizytą na Ukrainie

Fot. WNP

20 kwietnia wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska rozpoczyna wizytę na Ukrainie.

Głównym celem wizyty, jak twierdzi sam Pani Gosiewska, jest wyrażenie solidarności z Ukrainą i przeciwstawienie się rosyjskiej agresji.

W Kijowie złoży kwiaty przed ścianą pamięci bohaterów Rewolucji Godności. Następnie przejedzie do Donbasu, gdzie uda się wraz z wiceprzewodniczącym litewskiego Sejmasa Pauliusem Saudargasem i wiceprzewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.

21 kwietnia w ramach Trójkąta Lubelskiego Gosiewska, Saudargas i Stefanczuk zabiorą głos w sprawie sytuacji w Donbasie.

 

Komunikat Ambasady RP w Kijowie ws czterodniowej wizyty wicemarszałek Gosiewskiej na Ukrainie

Wizyta Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej wraz z delegacją na Ukrainie

W obliczu nieuzasadnionej eskalacji sytuacji bezpieczeństwa wokół i na Ukrainie w wyniku koncentracji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego postanowili z inicjatywy strony polskiej zademonstrować solidarność i skierować wspólne wezwanie do poszanowania norm prawa międzynarodowego. W związku z tym 20-23 kwietnia 2021 roku na Ukrainie będzie przebywać Wicemarszałek Sejmu RP pani Małgorzata Gosiewska wraz z delegacją. Delegacji będzie towarzyszył Ambasador Polski na Ukrainie pan Bartosz Cichocki.

20 kwietnia o 16:00 wicemarszałek Małgorzata Gosiewska odda cześć ofiarom rosyjskiej agresji pod Ścianą Pamięci Żołnierzy Poległych za Ukrainę przed Monastyrem św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach od strony ul. Triochswiatytelskiej, po czym o godz. 16.15 udzieli wypowiedzi prasie.

21 kwietnia wicemarszałek Sejmu wraz z pierwszym zastępcą przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem oraz wicemarszałkiem Sejmasu Litwy Pauliusem Saudargasem spotkają się w formacie Trójkąta Lubelskiego w Mariupolu, by zapoznać się z sytuacją bezpieczeństwa oraz porozmawiać z dowództwem i żołnierzami 128. Samodzielnej Brygady Piechoty Górskiej. Ze strony ukraińskiej delegacji towarzyszyć będzie również zastępca Ministra Obrony Ukrainy Pan Ołeksandr Poliszczuk. Tego samego dnia planowana jest wizyta na linii rozgraniczenia wojsk i spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Ukrainy. W godzinach popołudniowych odbędzie się wspólna konferencja prasowa (o czasie i miejscu konferencji będziemy informować w terminie późniejszym). Planowane jest także przekazanie sprzętu komputerowego, zakupionego ze środków MSZ RP w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej przez Ambasadora Polski na Ukrainie pana Bartosza Cichockiego w obecności pani Wicemarszałek pani M. Gosiewskiej dla centrum dziecięcego „Arka”.

22 kwietnia wicemarszałek Małgorzata Gosiewska planuje odwiedzić miasta Awdijewka i Słowiańsk. W Awdijewce pani wicemarszałek spotka się z dowództwem i żołnierzami 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Zwiedzi też wyremontowaną ze środków MSZ RP szkołę podstawową nr 6, w Mykoliwce k. Słowiańska – wyposażony ze środków MSZ RP w sprzęt do ratowania chorych na Covid-19 Słowiański Centralny Szpital Rejonowy. W Słowińsku planowane jest spotkanie w Polsko-Ukraińskim Centrum Oświaty i Nauki na Donbaskim Państwowym Pedagogicznym Uniwersytecie, we współpracy z którym Ambasada RP na Ukrainie rozwija projekty oświatowe. Delegacja odwiedzi też Obwodową Bibliotekę, której MSZ RP pomaga materiałami naukowymi i szkoleniami metodologicznymi. W Bibliotece w Słowiańsku pani Wicemarszałek zainauguruje projekt „Polska Półka”, który realizują Ambasada RP w Kijowie, Instytut Książki, Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie oraz Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. Dzięki „Polskiej Półce” lokalni mieszkańcy uzyskają dostęp do polskiej literatury w publicznych ukraińskich bibliotekach. Książki, które przekazane będą w ramach projektu, dostępne będą zarówno w języku polskim, jak i w języku ukraińskim.

23 kwietnia w Kijowie wicemarszałek Małgorzata Gosiewska złoży wieńce na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. Następnie spotka się z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk, z którą na zakończenie wizyty oddadzą cześć bohaterom Majdanu – pod Krzyżem Niebiańskiej Sotni.

Słowo Polskie za: Ambasada RP w Kijowie, 20 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code