Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Trasa turystyczna „Balzac-Hańska” – od Francji do Ukrainy

Trasa turystyczna „Balzac-Hańska” – od Francji do Ukrainy

W marcu br. w Żytomierskiej radzie obwodowej odbyło się posiedzenie grupy roboczej, która dołączyła się do opracowania trasy turystycznej od Francji do Ukrainy, w miejscach gdzie przebywał Honore de Balzac.

Pomysł opracowania takiej trasy należy do Stowarzyszenia „Balzac-Hańska”.

W ramach opracowania trasy turystycznej, omówiono również możliwość renowacji pałacu Hańskich w Wierzchowni, gdzie przez jakiś czas mieszkał i tworzył Honore de Balzac.

Do grupy roboczej na czele z zastępcą żytomierskiej rady obwodowej weszli dyrektorzy, przedstawicieli kultury, rektorzy uczelni wyższych Żytomierza i obwodu oraz prezydent Stowarzyszenia „Balzac-Hańska”.

Stowarzyszenie „Balzac-Hańska” zostało założone w celu upamiętnienia niesamowitej miłości Honore de Balzac do dziewczyny polskiego pochodzenia Eweliny Hańskiej, która mieszkała na terenie porozbiorowej Ukrainy, niedaleko Berdyczowa. Stowarzyszenie ma na celu zachowanie i rozpowszechnianie dziedzictwa kulturowego francuskiego pisarza na ojczyźnie jego ukochanej żony, a także wsparcie informacyjne i wzmocnienie więzi międzykulturowych między Ukrainą a Francją.

W roku 2020 Studencki Klub Polski zorganizował wystawę fotograficzną „Polskie Ślady na Żytomierszczyźnie”. Ekspozycja składa się z ponad 50 zdjęć dokumentujących obecny stan polskich kościołów, pałaców i dworów, które przetrwały na Żytomierszczyźnie, Na jednym z planszy fotograficznych pokazano również Pałac Hańskich (1800 r.) i przypałacową kaplicę (1810 r.) we wsi Wierzchownia (rejon rużyński).

Wiadomo, że pod koniec XVIII w. Jan Hański założył w Wierzchowni park. W 1800 r. na tym terenie syn Jana Wacław wybudował pałac w stylu antycznym. W 1810 r. obok pałacu wzniesiono kaplicę, w której chowano zmarłych członków rodziny. W 1819 r. Wacław podarował wieś i pałac swej żonie Ewelinie z Rzewuskich. Po śmierci męża, Ewelina wzięła ślub z pisarzem Honore de Balzakiem. Ostatnim gospodarzem pałacu był brat Eweliny, Adam Rzewuski. Od 1922 r. w pałacu funkcjonowała filia Kijowskiego Instytutu Rolniczego. W 1995 r. trzy pokoje pałacu przekazano na rzecz Muzeum Literackiego Honore de Balzaca.

Walentyna Jusupowa, 20 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code