Jesteś tutaj: Home » Без рубрики » Wystawa o tradycjach i współczesności Tatarów – polskich muzułmanów w Narodowym Uniwersytecie „Akademia Ostrogska”

Wystawa o tradycjach i współczesności Tatarów – polskich muzułmanów w Narodowym Uniwersytecie „Akademia Ostrogska”

Na uniwersytecie „Akademia Ostrogska” odbyła się prezentacja wystawy „Tradycja i współczesnośćTatarów –polskich muzułmanów”.

W ramach ekspozycji zaprezentowano historię, tradycje i współczesność polskich Tatarów – jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, z poonad ponad 600-letnią historią.

Ilu Tatarów mieszka w Polsce? Dokładnie nie wiadomo. Jednak liczba polskich muzułmanów, w większości pochodzenia tatarskiego, wynosi w przybliżeniu 5 tysięcy osób. Dwadzieścia tablic zaznajamia zwiedzających z historią tatarskiego osadnictwa na ziemiach polskich, ich służbą w polskim wojsku, a także religią, ważnymi tatarskimi zwyczajami i tradycjami oraz współczesnym życiem polskichTatarów. W ekspozycji zaprezentowano fotografie ważnych historycznych postaci, można zobaczyć jak wyglądają chamaiły, czyli tatarskie księgi modlitewne, pomniki architektury – drewniane meczety w Bohonikach i Kruszynianach czy tradycyjne tatarskie dania. Na wystawie znajdują się także fotografie ze spotkań przedstawicieli wspólnoty tatarskiej z najwyższymi władzami Polski. Wystawa „Tradycja i współczesnośćTatarów – polskich muzułmanów” prezentuje Polskę poprzez jej historyczne bogactwo, etniczną i religijną różnorodność.

Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia.

Wystawa jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W ekspozycji wykorzystano także fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

SergijPorowczuk, 18.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code