Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Tłusty czwartek w sobotnio-niedzielnej szkole im. Grocholskich w Winnicy

Tłusty czwartek w sobotnio-niedzielnej szkole im. Grocholskich w Winnicy

20 lutego 2020 r. w Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. Grocholskich działającej przy SP „Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków Winnicy” odbyło się tradycyjne „tłustoczwartkowe” spotkanie.  

Zgodnie z tradycją Kościoła rzymskokatolickiego Tłusty Czwartek wypada 52 dni przed Wielkanocą. Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który rozpoczyna zatem ostatni tydzień karnawału.

Spotkanie w gronie uczniów starszej grupy języka polskiego rozpoczęło się od przybliżenia tradycji i obyczajów związanych z tym świętem.

Nauczycielka języka polskiego Pani Lidia Paulukiewicz, skierowana do pracy w Winnicy przez ORPEG, w ciekawy sposób opowiadała o pięknych tradycjach Tłustego Czwartku, o karnawale w dawnej Polsce i o tym, jak obecnie wszyscy wszystkich częstują pączkami. Pączek jako symbol tego dnia i jednocześnie smaczny deser przeszedł sporą drogę. Jego historia sięga czasów starożytnych i dawniej wcale nie był słodki lecz słony! Wcześniej miał postać ciasta chlebowego z nadzieniem  ze słoniny. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. W Polsce, wedle tradycji, w tym dniu należy najeść się do syta wszelkich smakołyków, najpopularniejsze to oczywiście puszyste pączki i faworki zwane chrustem.

Członkowie „Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków Winnicy” w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze częstowali się pączkami i innymi pysznościami oraz pożegnali odchodzący karnawał. Na koniec imprezy prezes organizacji Jerzy Wójcicki podziękował wszystkim za to wesołe i przyjemne spotkania.

Działalność Szkoły jest objęta patronatem Senatu RP, Fundacji Wolność i Demokracja oraz rodziny Grocholskich z Warszawy (potomków Grocholskich ze Stryżawki pod Winnica).

Wiktoria Bednarska, 24 lutego 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *