Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Szkoła lidera polonijnego w Poroninie

Szkoła lidera polonijnego w Poroninie

W Poroninie odbyły się szkolenia dla  działaczy polonijnych z Ukrainy.

W programie warsztatów znalazły się warsztaty z zarządzania projektami oraz wiedzy z zakresu bycia liderem, komunikacji, analizy potrzeb a także kultury i historii Polski. Nie zabrakło oczywiście czasu na wyjazdy krajoznawcze i wspólną integrację.

Celem szkolenia był rozwój kompetencji liderskich oraz umiejętności tworzenia i skutecznej realizacji lokalnych działań na rzecz polskiej mniejszości.

Nauczanie uczestników skierowane było przede wszystkim na to jak budować długofalową współpracę i związki między lokalnymi instytucjami, organizacjami i firmami oraz obywatelami, którzy są zainteresowani wspólnym działaniem.

Karolina Orłowska – doświadczona trenerka, przeprowadziła intensywny i owocny „Trening z zarządzania projektowego”. Grupa liderów społecznych w ramach zajęć poznała jak zarządzać organizacją, a także w jaki sposób pozyskiwać środki na działania. Liderzy w odpowiedzi na propozycje wskazane przez trenera, stworzyli własne projekty w oparciu na konkretne zapotrzebowania w swoim otoczeniu.

Następny cykl szkoleń, które poprowadził Zbigniew Żuk miał rozszerzoną tematykę i dotyczył budowania partnerstwa i jego wpływu na zmiany zachodzące w lokalnych społecznościach, w tym jak rozwiązywać pojawiające się problemy i konflikty w organizacjach. Ważnym aspektem również było budowanie współpracy pomiędzy liderami i organizacjami.

Szkolenia obejmowały koncerty oraz wycieczki krajoznawcze. Ciekawym wydarzeniem stał się udział we Mszy świętej w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie z oprawą góralską oraz w XVII Dniach Misia, Miodu i Bartników w Poroninie, podczas którego zapoznaliśmy się z polskimi i góralskimi tradycjami. Na uroczystościach obecna była Pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty oraz Bronisław Stoch wójt Poronina.

Podczas wyjazdu zwiedziliśmy Opactwo Benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła, który jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Podziwialiśmy bogactwo zabytków architektury i kultury Krakowa. W Zakopanem odwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie, które jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce i prezentuje autentyczną góralską kulturę.

Nie zabrakło także szlaków turystycznych oraz spływu kajakowego po Dunajcu Szlakiem Papieskim św. Jana Pawła II. Pośród wspaniałej przyrody czystego powietrza  i wody podziwialiśmy malowniczy odcinek szlaku.
Nad wszystkim czuwali państwo Paweł i Aneta Maciejescy z  „Mówiącego Kija”, którzy otaczali nas swoją opieką.

– Podobne szkolenia dla uczestników – to możliwość zdobycia nowych umiejętności do krzewienia polskości, lepszej integracji organizacji polskich działających na Ukrainie oraz zacieśnienia relacji partnerskich z Fundacją, – podsumował organizator projektu prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski.

W imieniu uczestników składamy podziękowanie za możliwość udziału oraz wspaniałą organizacje warsztatów, którzy przyczynią się do pracy na rzecz polskiej społeczności na Ukrainie.

Projekt został zorganizowany przy dofinansowaniu w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 02.09.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *