Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Szef władz miejskich Winnicy odpowiedział Putinowi na zarzuty wobec postawienia pomnika Petlury

Szef władz miejskich Winnicy odpowiedział Putinowi na zarzuty wobec postawienia pomnika Petlury

– Dowiedziałem się dzisiaj o tym, że prezydent państwa-agresora, które toczy przeciwko Ukrainie wojnę hybrydową, Władimir Putin, burzliwie odreagował na fakt otwarcia w Winnicy pomnika Naczelnego Atamana Armii URL Symona Petlury. Nasz naród sto lat temu bardzo ciężko walczył o niepodległość i niestety wówczas nie zdołał jej utrzymać. Lecz my musimy znać swoją historię i nie powtarzać jej błędów. Tym bardziej teraz, kiedy to same państwo walczy z nami na ukraińskim wschodzie. Rosyjskiej władzy nie trzeba wskazywać ukraińskim miastom i hromadom, jak czcić swoich bohaterów – napisał Sergij Morgunow w sieci FB.

Właśnie w tym celu, jak zaznacza burmistrz Winnicy,  w stolicy Podola powstanie muzeum „Winnica – tymczasowa stolica URL”.

19 października Putin podczas posiedzenia klubu „Wałdaj” pozwolił sobie na replikę dotyczącą odsłonięcia w Winnicy pomnika Petlurze – „człowieka o poglądach nazistowskich i antysemicie”, jak napisał. Tezy te wielokrotnie były powielane przez bolszewicką propagandę po upadku URL. De facto Petlura utrzymywał bliskie więzi z żydowskim otoczeniem, przez co niektórzy nawet nazywali go „żydowskim tatą”. Ciekawostką jest to, że jednym z resortów młodej Ukraińskiej Republiki było Ministerstwo Spraw Żydowskich, na czele którego stali Mojżesz Zilberfarb, Wulf Łacki oraz Abram Rewucki.

Słowo Polskie 22.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code