Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Szef polskiej placówki dyplomatycznej w Łucku uczcił pamić polskich żołnierzy poległych w pobliżu fortu w Tarakanowie

Szef polskiej placówki dyplomatycznej w Łucku uczcił pamić polskich żołnierzy poległych w pobliżu fortu w Tarakanowie

 W słoneczny wiosenny dzień 18 marca na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu, w Dubnie niedaleko Równego, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku Konsul Generalny RP Sławomir Misiak i Attaché ds. Kultury Piotr Urbanowicz, pod koniec swojej podróży służbowej do Dubna, odwiedzili mogiłę żołnierzy walczących pod dowództwem majora Wiktora Matczyńskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w trakcie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7-21 lipca 1920 roku.  

Podczas pobytu na terenie fortu goście z Polski w rozmowie z lokalnymi historykami zapoznali się z wydarzeniami, które miały miejsce 100 lat temu w czasie obrony fortu Zahorce w walce z konnicą Budionnego.

Sławomir Misiak i Piotr Urbanowicz zapalili znicze na zbiorowej mogile żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w walkach z konnicą Budionnego w 1920 r. Podczas spotkania Konsul Generalny  RP w Łucku pan Sławomir Misiak potwierdził chęć współorganizowanie we wrześniu bieżącego roku mini-turnieju piłki nożnej w Równem, poświęconego 138. rocznicy urodzin generała Ukraińskiej Republiki Ludowej M. Bezruczki, z udziałem zespołów Konsulatu Generalnego RP w Łucku, harcerzy hufca „Wołyń”, płastunów i młodzieży z Równego.

We wspólnym spotkaniu na terenie fortu w Tarakanowie wzięli udział: szef harcerskiego hufca „Wołyń” ze Zdołbunowa pan Aleksander Radica, duchowny opiekun Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Samczuka w Równem, znany historyk o. Witalij Porowczuk, Martin Reuther NGO „Multiсultural Ukraine (MKUA)”.

Pod koniec spotkania lokalni historycy wręczyli gościom z Łucka pamiątki dotyczące historii fortu w Tarakanowie. Spotkanie odbyło się w ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Serhij Porowczuk, Prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki w Równem, 23 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code