Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Synteza Sztuk w dawnym Płoskirowie

Synteza Sztuk w dawnym Płoskirowie

W dniu 20 września w Chmielnickim Obwodowym Muzeum Historii Sztuki przedstawiono wystawę prac„Synteza Sztuk”. Zawiera ona dzieła wykładowców i studentów Wydziału Designu Chmielnickiego Uniwersytety Narodowego, Katedry Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dzięki takiej współpracy ukraińsko-polskiej studenci z obu krajów mają możliwość zobaczyć coś nowego, wymienić doświadczenia.

„Już po raz czwarty Katedra bierze udział w międzynarodowym festiwalu „Synteza Sztuk” – mówił kierownik Katedry Designu Chmielnickiego Uniwersytetu Anatolij Karmalita. – Dwukrotnie jeździliśmy do Bydgoszczy. Jest tam podobny Wydział Wzornictwa, jak na naszym Uniwersytecie. Rok temu gościliśmy Polaków. Festiwal odbywa się po kolei na polskiej ziemi i u nas. Ogólnie, przestawiono tutaj prace naszych studentów w trzech kierunkach – projektowaniu wnętrz i mebli, reklamy i odzieży. Wybraliśmy najlepsze. Można różnie postrzegać design – widać to w pracach polskich i naszych studentów, są zupełnie inne, mają swoją szkołę, swoje kierunki. Dla ich rozwoju to jest bardzo dobrze”.

Jak dodał, w ostatnich dniach uczelnie podpisały umowę, wg której licencjaci Uniwersytetu w Chmielnickim mogą kontynuować studia magisterskie w Poznaniu. Nauka rozpocznie się od 1 lutego, a więc studenci mają czas, aby się nauczyć polskiego.

„Moim zdaniem, projekt „Synteza Sztuk” jest bardzo aktualny. Twórcza myśl jest aktualna. Festiwal powstał w Polsce, ale daje możliwość studentom, wykładowcom, młodym projektantom z obu krajów reprezentować swoje umiejętności nie tylko w gronie profesjonalistów. Ponadto, jest to zdrowa konkurencja, która przyciąga uwagę zwykłego widza” – mówi Dyrektor Muzeum Historii Sztuki Larysa Czernowa.

Wystawa przedstawia prace z różnych dziedzin sztuki. W szczególności, połączono tutaj malarstwo, grafikę, rzeźbę, przedmioty sztuki zdobniczej, projekty pomieszczeń designerskich. „Synteza Sztuk” – to cały festiwal, w ramach którego odbyła się wystawa. Zapowiada się również koncert w Chmielnickiej Filharmonii Obwodowej.

„Przyjechaliśmy, aby porównać prace naszych projektantów z waszymi. To samo mogą też zrobić wasi artyści. Współpraca pomiędzy naszymi uczelniami trwa już od kilku lat. Po raz kolejny organizujemy taki festiwal i mamy nadzieję, że nie ostatni. Festiwal łączy różne dziedziny sztuki. Będzie również muzyka. Chcemy, aby ta współpraca naszych uczelni rozwijała się w różnych kierunkach. Aby wasi studenci przyjeżdżali do Polski, a nasi do was. Sztuła zbliża nasze narody” – zaznaczył Kierownik Katedry Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy Franciszek Bromberek.

Franciszek Miciński, ye.ua, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 22.09.16 r.