Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Święty Synod PCU wezwał honorowego patriarchę Filareta do opamiętania się

Święty Synod PCU wezwał honorowego patriarchę Filareta do opamiętania się

Wyświęcenie biskupa przez sędziwego ukraińskiego patriarchę Filareta Święty Synod Prawosławnej Cerkwi Ukrainy nazwał czynem „nikczemnym i bezprawnym”.

Samego 91-letniego Filareta wezwano do opamiętania się oraz do powstrzymania tego rodzaju działań.

Władze PCU na czele z patriarchą Epifanijem uznały dokonane przez Filareta święcenia biskupie za nieważne. Przestrzegły również duchowieństwo i wiernych przed udziałem w „tych bezprawnych poczynaniach”. Święty

Synod zauważył, że Maksym Kinik, konsekrowany niedawno przez Filareta, nie był i nie jest biskupem, toteż wszelkie podjęte przezeń decyzje personalne są nieważne, podobnie jak wszelkie czyny, dokonane przez honorowego patriarchę.

27 grudnia Filaret zapowiedział, że niebawem wyświęci trzech dalszych biskupów dla kierowanego przez siebie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który formalnie przestał istnieć 15 grudnia 2018, z chwilą utworzenia PCU. Filaret ciągle podważa fakt rozwiązania tego Kościoła i nadal uważa się za jego zwierzchnika.

Słowo Polskie za: deon.pl, 5 stycznia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code