Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Święto Niepodległości w Domu Polskim w Barze

Święto Niepodległości w Domu Polskim w Barze

W dniu 11 listopada bieżącego roku w Domu Polskim w Barze miała miejsce skromna (ze względu na panującą pandemię), lecz nasycona patriotycznie i emocjonalnie akademia poświęcona 102.Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na wstępie głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Polaków w Barze, który skupił się głównie na znaczeniu wolności w życiu człowieka i niepodległości w życiu narodu. Z kolei dyrektor placówki pani Małgorzata Miedwiediewa odczytała odpowiedzi na wystosowane życzenia, które nadeszły z Polski od   przyjaciół i współpracowników Domu Polskiego.

Część artystyczną wypełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru młodzieżowego „Młode Liście” i chóru kameralnego „Cantica Anima”oraz krótki rys historyczny przedstawiający utratę przez Polskę niepodległości a także dążenia niepodległościowe narodu polskiego, które w rezultacie doprowadziły do odzyskania niepodległego bytu w listopadzie 1918 roku. Minutą ciszy oddaliśmy cześć pamięci tych, którzy na przestrzeni wieków oddali swoje życie walcząc o wolną Polskę.

Na widowni znaleźli się uczniowie, nauczyciele i pracownicy Domu Polskiego, jak również nieliczni zaproszeni goście w postaci członków Zarządu Stowarzyszenia Polaków w Barze.

W godzinach południowych tego samego dnia Dyrektor Domu Polskiego i Prezes Stowarzyszenia zapalili znicze i położyli biało – czerwoną wiązankę kwiatów na mogile legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy polegli na tych ziemiach w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja pozwoli nam bardziej uroczyście obchodzić to – jedno z najważniejszych w kalendarzu – patriotyczne święto.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy pedagogicznej, 15 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code